Csaknem hetven készítmény vár most a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) döntésére, a többségük az innovatív gyógyszercégekhez tartozik – mondta a Világgazdaságnak Kiss Árpád, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) klinikai kutatásokkal foglalkozó munkacsoportjának vezetője.
Magyarországon évente 15-20 ezer beteg vesz részt a vizsgálatokban, számukat főként az egyes vállalatok kutatási portfóliója határozza meg.
A hármas fázisú klinikai vizsgálatok esetében magasabb a projektekben részt vevő betegek száma, 50–250 között mozog országos szinten, de nem szabad elfelejteni a ritka betegségek területén végzett vizsgálatokat sem, ahol éves szinten egy-két beteg is nagy eredménynek számít – tette hozzá.
Az AIPM minden tagvállalata – szemben a piac más szereplőivel – elérhetővé teszi, hogy kutatás-fejlesztési célból mennyit költött Magyarországon. Az viszont nem egységes, hogy ezeket közvetlenül a magyar leányvállalatok keretein belül vagy egy nemzetközi cégközpontból szervezik, akár házon belül, akár CRO-kon (Clinical Research Organization) keresztül történik maga a vizsgálat.
A globális adatok alapján elmondható, hogy egy teljesen új hatóanyag kifejlesztésének ára a kezdetektől a piacra kerülésig ma már kétmilliárd euró körül mozog, az összeg nagy részét a klinikai kutatások különböző fázisai teszik ki – mutatott rá Kiss Árpád.
Az innovatív gyógyszeripari vállalatok árbevételük ötödét is elköltik a kutatásokra.
Ez tartalmazza a klinikai vizsgálatok finanszírozását, amely nemcsak egy-egy vizsgálat technikai feltételeit és a vizsgáló személyzet kompenzációját tartalmazza, hanem a beteg számára térítésmentessé is teszi a terápiát, beleértve a gyógyszert és a járulékos diagnosztikai költségeket is.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.