Az állami szerepvállalás erősítését szorgalmazza a médiapiacon keddi beadványában Maria Cantwell, az amerikai szenátus kereskedelmi bizottságának demokrata képviselője. Álláspontja szerint az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottságának új hatáskörökre van szüksége, hogy megfelelő védelmet nyújthasson a nehéz helyzetben lévő amerikai helyi hírgyártás számára a nagy technológiai vállalatok tisztességtelen versenyelőnyével szemben – közölte a Reuters.
A regionális sajtótermékek pénzügyi helyzetét a hirdetések koronavírus-válsággal összefüggő visszaesése tovább súlyosbítja a világon mindenhol. Cantwell jelentése szerint
a Google és a Facebook a helyi érdekeltségű digitális hirdetési bevételek 77 százalékát ellenőrzi.
Ennek következtében például az amerikai újságok legalább hétezer alkalmazottat bocsátanak el 2020-ban, így alig harmincezer újságírói munkahely marad.
2020 végéig az amerikai újságok összbevétele a 2005-öshöz képest várhatóan mintegy 70 százalékkal, míg a médiacégek által foglalkoztatottak száma 59 százalékkal csökken.
A folyamatot ellensúlyozandó
október elején a Google ígéretet tett arra, hogy a következő három évben világszerte egymilliárd dollárt fizet a kiadóknak a híreikért.
Márciusban pedig a Facebook közölte, hogy
százmillió dollárt költ a híripar támogatására a koronavírus-válság leküzdése érdekében.
Általános – nem csak az Egyesült Államokat érintő – probléma, hogy az ingyenes és tömegesen elérhető junk news információs zaja megnehezíti a hozzáférést az értékes tartalmakhoz, és elveszi a hagyományos média piacát, lefölözi a hirdetési piac bevételeit. A lokális hírek ellehetetlenülése pedig táptalaja a helyi korrupciónak, a közbeszéd romlásának, és a szélsőségek erősödésének az okozója – állítja Koltay András a social media platformokkal kapcsolatos tanulmányában.
Az olyan technológiai óriások, mint a Google és a Facebook, az online hirdetések meghatározó szereplőivé váltak, és arra kényszerítik a helyi hírközlés szereplőit, hogy szellemi tulajdonukért a platformjaikon való megjelenés után ne kérjenek ellenszolgáltatást.
Ez a folyamat a szektor leépüléséhez vezet, a helyette elérhető tartalom megbízhatósága és hitelessége viszont nem felel meg a demokratikus intézmények működéséhez szükséges nyilvánosság biztosításának – hangsúlyozza Koltay. A világon mindenhol egyre inkább szabályozói feladattá válik a demokratikus működést szolgáló tartalom- és hírelőállítás támogatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.