Stróbl Alajos, az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület elnökhelyettese szerint még nem találták meg az optimális mixet, mert a költségek, a biztonság és a kihasználtságot is figyelembe kell venni.
Úgy véli, jó a kihasználtsága Paks1-nek, de ráfér már a csere, szükség van Paks2-re.
Mezősi András, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont kutató főmunkatársa szerint nagyon jó hálózati infrastruktúrával ellátott ország vagyunk, így amikor az energia nagykereskedelmi piacról beszélnünk nem kizárólag Magyarországra érdemes koncentrálni, hanem régióban kell gondolkodni. Így amikor esetleg Paks1 és 2 párhuzamosan üzemel majd egy rövid ideig, a többlet akár a külpiacon is megjelenhet.
Úgy látja, az energiaellátásban szükség van a rugalmasság biztosítására, és ebben a külföldi energia mellett a földgáz típusú erőműveknek nagy szerep jut.
Kiss Csaba, az MVM Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint nagyon messze van még a párhuzamos üzemelés lehetősége a két paksi erőmű esetében, de amikor bekövetkezik, nem fog problémát okozni. Paks2-nek a tervek szerint szabályozható kapacitása lesz, így ezt a helyzetet kezelni tudja majd a rendszer. Hozzátette, mivel nem nagyon látszanak új kapacitások az európai energiapiacon, és elég magas árakra számítanak a jövőben is, így meg lesz az áramnak a helye a régiós piacon is.
Az energia-megtakarítás az egyik legfontosabb klímapolitikai cél.
Ugyanakkor látni kell, hogy a fogyasztói szokások változása miatt sokkal több energiára lesz igényük az európai fogyasztóknak, ehhez az elektromos autók népszerűsödése is hozzájárul.
Az új technológiák egy masszív, de nem drasztikus energiaigény növekedést hoznak magukkal, az energiaszektornak azonban egy új tényezővel is számolnia kell, a megújuló energiák költségével. Nincsenek ugyan Magyarországon nagy megújuló energiatermelő erőművek, de nagyon sok kicsi van. Valóban a naperőművek a legolcsóbbak, de a legkisebb kihasználtsággal működnek. A szélerőművek hatékonysága már kétszeres a naperőművekéhez képest, a vízerőműveké pedig négyszerese.
Éppen ezért szükség lenne a megújuló energiatermelők diverzifikálására, több megújuló forrásra lenne szükség.
A gázerőművek kihasználtsága Magyarországon alacsony, nagyjából 14-20 százalékos. Ugyanakkor a gáztüzelésű erőművek költsége már alacsonyabb a szénerőművek költségénél, ennek oka a szén-dioxid magas ára miatt. A panelbeszélgetés résztvevői szerint szükség van gázerőművekre is, de ezek jövője bizonytalan. A szén-dioxid kvótaára miatt nem biztos, hogy megéri a 2020-as évek végét a mátrai erőmű.
Az Energiastratégia 2018 című konferenciáról készült tudósításokat itt találja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.