A Szövetségi Számvevőszék kétségbe vonja a német kormány villamosenergia-átállási terveinek megalapozottságát. A számvevőszék jelentése szerint az atomerőművek leállítása és a szénerőművek közelgő kivonása tükrében nem elégséges a megújuló energiaforrások telepítésének üteme, ahogy a hálózatbővítés sem halad a szükséges mértékben. Ezen felül a megújuló energiatermelés ingadozásainak kiegyenlítését szolgáló szabályozható erőművi kapacitások sem elegendőek – írja a Magyar Nemzet.
A biztonságos villamosenergia-ellátás elérése hosszú távon így nem garantálható
– mondta Kay Scheller számvevőszéki elnök a jelentés bemutatásakor. Hozzátette, az energetikai átállás nem halad a helyes irányba, és a szövetségi kormánynak sürgősen irányt kell változtatnia.
A jelentés megállapítja: amellett, hogy a kormány a meglévő villamosenergia-kapacitások megújuló forrásokra való átállítását tervezi, az ipar, a mobilitás és az épületek fűtésének villamosításával a kereslet is erőteljesen növekedni fog, így 2021 és 2030 között egyharmadával, 750 terawattórára nő majd. A zöldáram esetében „előrelátható, hogy a bővítési célokat nem fogják elérni”.
A németországi villamosenergia-árakkal kapcsolatban a jelentés megállapítja, hogy azok
Európában a legmagasabbak közé tartoznak, és további emelkedésükre lehet számítani. A hálózatokba 2045-ig több mint 460 milliárd eurót kell befektetni.
Kay Scheller a jelentés megállapításait így összegezte: „Az energiaátállás megvalósítása érdekében eddig hozott intézkedések nem megfelelőek, ezért komoly kockázatokat rejtenek magukban az energiapolitikai célokat illetően”. A korrekció már régóta esedékes: „Az energetikai átállás és ezáltal a jólétünk szempontjából nagyok a kockázatok.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.