A piaci szereplők többségének áremelkedési várakozásai mérséklődtek a kedélyeket leginkább az hűtötte le, hogy bár a lakáspiac keresleti oldalát ösztönzik az emelkedő jövedelmek, a gyorsuló infláció a magas hitelkamatok és az orosz-ukrán háború bizonytalanságban tartja a vevői oldalt.
Megváltozik a vevői összetétel és a befektetők azon belül is a külföldiek túlsúlya kezd kibontakozni. Ugyanis az, hogy már a 410-ös történelmi határt is átlépte a forint árfolyam az euróhoz képest az még a kevéssé nyitott külföldi invesztorok figyelmét is a hazai ingatlanpiacra irányította.
Így a túlkereslet várhatóan a következő negyedévben is fennmarad minden régióban már ami a befektetési szempontból releváns ingatlanok szegmensét érinti, mert a lakhatási, otthonteremtési célú tranzakciók tekintetében a számok jelentősen vissza fognak esni.
Ugyanakkor nem várható visszaesés az árak tekintetében hiszen az infláció tovább dübörög a jegybank friss inflációs jelentésében már 15 százalék feletti inflációval számol. Ezt is figyelembe véve, a használt lakások piacán Budapesten és Nyugat-Magyarországon 4-5, a kelet-magyarországi régióban 8 százalék körüli áremelkedés várható. A lakásbérleti piacon is a díjak emelkedésére számítanak a Four Generations Property SE elemzői, ennek mértéke 4-7 százalék körülire várható, ami még mindig kevés akár a reálhozam elérése akár a megtérülési idő 18-20 év alá csökkentés a cél. Ez azt jelenti, hogy a bérbeadáson keresztül történő hasznosításnak továbbra sem sikerül még csak megközelítenie sem az életjáradékos ingatlanokkal elérhető magas profitot és előnyöket.
A teljes ingatlanpiacot nézve abból kiindulva, hogy Magyarország gazdasága (az autóipari mellett) leginkább építőipari túlsúlyú. Vagyis az iparág valamint a hozzá kapcsolódó óriási beszállítói és gyártókapacitásoknak a kihasználtsága továbbá a foglalkoztatottak számának alakulása olyan tényezők amelyek markánsan befolyásolják a GDP számait.
Az állam nem engedheti meg magának, hogy a folyamatos kamatemelések a következő válság csírái legyenek ezért ösztönöznie kell a beruházásokat az építési kedvet és a vásárlást is. Amire elég nagy esély van, sőt a döntéshozók részéről már voltak is ezt célzó megnyilatkozások. Mindez pedig újabb élénkülést és felfutást vetít előre a beruházások a tranzakciók, a hitelvolumen és az árak tekintetében is, persze még nem a következő 3 hónapban.
Összegzésül, az ingatlanpiac köszöni szépen jól van és bár lassulás vagy oldalazás várható a lakásárakban, de jelentős visszaesés vagy számottevő korrekció nem. Többek között azért, mert az ország gazdasági teljesítményének adóbevételeinek és a fogyasztási volumenének jelentős része ide kötődik, ettől az ágazattól függ. Tehát ha az a kérdés, hogy érdemes-e most vagy egyáltalán még ingatlant venni kiváltképp befektetés céllal a válasz egyértelműen igen! Már csak azt kell eldönteni, hogy hol és melyik ingatlanba érdemes befektetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.