BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Finomhangolják a panelprogramot

Formát ölthet hamarosan az első kísérleti panelprojekt a József Attila-lakótelepen, ahol már jövőre elindulhat az épületek megnagyobbítása. A telep félmilliárd forintból új főteret is kap.

Kísérleti jelleggel indul, de országosan is mintaprojektté válhat a József Attila-lakótelepen az első négyemeletes lakóház könnyűszerkezetes elemekkel tervezett kibővítése, akár már jövőre – mondta el a Világgazdaságnak Szűcs Balázs, Ferencváros főépítésze a tavaly éppen a panelbontások idején képbe kerülő alternatív program részleteit. A Napfény utcában kiválasztott lakóház közössége teljeskörűen támogatja az épület megnagyobbítását, azaz egy ötödik emelet ráépítését, amiért cserébe liftet és a kísérleti program lényeges elemeként a lakásokhoz egy újabb szobát vagy egy teraszt kapnak.

A pályázatnyertes terv éppen az oldalirányú terjeszkedés és az ugyancsak könnyűszerkezetes ráépítés lehetőségével nyert

– emlékeztetett a főépítész. Mint rámutatott, a népszerű lakótelep legnagyobb problémája a két-három gyerekes családok számára a kis lakásméret, amire a nyertes koncepció jegyében készülő építészeti és kivitelezői tervcsomag a jövőre hatályba lépő szabályozási tervvel együtt kulcsrakész megoldást ad. Már csak a munkálatokat finanszírozni hajlandó beruházókat kell megtalálni mindehhez.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

Az irányadó mintaprogram tervezési költségeit a helyi önkormányzat állja, ami 30 millió forintos segítség az induláshoz. Érdeklődők máris vannak, várhatóan közülük kerülnek ki azok, akik elég vonzónak, azaz profittermelőnek találják, hogy a kiemelkedő ingatlanárfolyamokat mutató lakótelepen beruházzanak. A bővítés költségeiért cserébe a finanszírozó egy teljes emeletnyi lakás építési jogát kapja, amelynek értékesítéséből juthat majd hozzá a befektetett pénzéhez és persze az elvárt hozamhoz. Az eredeti elképzelések szerint a kihasználatlan lapostetőket napozó- és grillteraszként is lehet hasznosítani.

Hamarosan kiderül az is, hogy a ferencvárosi fejlesztés – amelynek eredményeként a körúthoz közeli rész tömbrehabilitációs programját több nemzetközi díjjal is elismerték – megfelelő referencia-e arra, hogy a magántőke és az önkormányzat együttműködése értékteremtő lehet.

Mindeközben a kerület a József Attila-lakótelepet terhelő, megnövekedett átmenő gépkocsiforgalomra is megoldást keresett – és talált. Szűcs Balázs elmondta: a Dési Huber–Pöttyös–Csengettyű–Napfény utca által határolt területen alakítják ki a városrész ötven éve hiányzó főterét, az új közösségi központtal. A gépjárművek kitiltása után a közelben létrehoznak egy rendezett parkolási zónát, ezzel párhuzamosan új burkolatot és zöldfelületeket telepítenek, és nagy alapterületű kioszkokkal, vízjátékkal, valamint utcabútorokkal benépesítve keltik életre a születő sétateret.

A formálódó tervek szerint nyüzsgő helyi életet, többek közt hétvégenként piacot és folyamatosan működő vendéglátó egységeket vizionálnak oda.

Bácskai János, Ferencváros polgármestere elmondta, hogy a közterületi rehabilitációs program megvalósítására Ferencváros önkormányzata 350 millió forintos támogatásra jelentkezett Budapest önkormányzatának most zárult Tér_Köz 2018 pályázatán. A pályázathoz az idei költségvetésből csaknem 200 millió forint önrészt biztosít a helyi önkormányzat.

A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.