Inkább vevőt és nem bérlőt keresnek most a vendéglátóhelyüktől szabadulni szándékozók. A vendéglátóhelyek és üzlethelyiségek piacáról a Duna House közölt 2023-as adatokat, amelyek új piaci trendről árulkodnak.
Az elmúlt évek eseményei, a pandémia, a megugró energiaárak, majd a magas infláció okozta forgalom-visszaesés és a munkaerőhiány a vendéglátóhelyek és üzlethelyiségek piacára egyaránt jelentős hatást gyakoroltak – emlékeztet az előzményekre az ingatlanközvetítő társaság közleményében.
Szélsőséges helyzetek rángatták meg az ingatlanpiacot, ráadásul amikorra a pandémia éveiben jelentősen megtépázott szegmens elkezdett volna talpra állni, az energiaárak emelése újabb kihívást hozott a vendéglátásból, kereskedelemből élőknek.
A Duna House adatai szerint
2022-ben a társasághoz forduló vendéglátóhely-tulajdonosok 85 százaléka adott megbízást ingatlanja értékesítésére, 15 százalék pedig bérlőt keresett.
Az idén kötött megbízások alapján változott az eloszlás.
A kijárási tilalom okozta kiesés csak a kezdet volt a vendéglátósok számára, azonban az energiaárak emelkedése a viszonylag enyhe tél ellenére is többeket kényszerített arra, hogy megváljanak az ingatlanuktól.
A Covid még csak megtizedelte a bevásárlóutcák vállalkozásait, de arra nem lehet felkészülni, ami most jönBonyolultabb a helyzet most, mint a pandémia alatt volt: a budapesti bevásárlóutcákban működő kereskedelmi és vendéglátó üzletek körében teljes a tanácstalanság – összegezte a Világgazdaságnak a rezsiválság miatt kialakult helyzetet a kamara nonprofit cégének, a BUM Kft.-nek a szakértője. |
A magas infláció okozta forgalom-visszaesés sem javított a kialakult helyzeten, így a tavalyi 85 százalékról 90 százalékra emelkedett azon tulajdonosok aránya, akik inkább értékesítenék a birtokukban lévő, vendéglátásra alkalmas ingatlanokat
– összegezte Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.
Az üzlethelyiségek tulajdonosai ezzel szemben változatlan arányban, megközelítőleg 60–40 százalékban döntöttek tavaly és idén is az eladás vagy a bérbeadás mellett országszerte.
Ahogy a lakóingatlanok piacán, úgy a vendéglátóhelyek, üzlethelyiségek vásárlása, bérlése tekintetében is előtérbe került a keresés során a lokáció, a belső állapot és kialakítás mellett az ingatlan energiafelhasználása is.
A kereskedelmi ingatlanok esetében kiemelt fontosságú, hogy az érdeklődők pontos információkkal rendelkezzenek az ingatlan fenntartási költségeiről.
Aki ma új üzlet, szórakozóhely, étterem, vagy szálloda nyitásán gondolkodik, szerteágazó kínálatból választhat.
Budapesten a legalacsonyabb árú hirdetés egy 13 négyzetméteres, galériázott üzlethelyiségé, amiért közel 19 millió forintot kér a tulajdonosa. Ha komolyabb összeg befektetésével, nagyobb fába vágná fejszéjét valaki, akkor akár a bulinegyedben is hozzájuthat az egyik ismert, a külföldi és magyar közönség körébe is bejáratott táncos szórakozóhelyhez. A 600 négyzetméteres ingatlant 379,9 millió forintért kínálják, de gyors kereséssel akár harmadennyiért eladó újlipótvárosi vendéglátóüzletet is talál az érdeklődő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.