A növekvő szimpátia egyfelől az ilyenkor tapasztalt győzteshez húzással magyarázható, másrészt jelzi, hogy a kormányzati pozícióba került Fidesz-KDNP tervei, megvalósításra váró intézkedései találkoznak a szélesebb választói elvárásokkal.
A biztos szavazó pártválasztók körében az MSZP támogatottsága 16, a Jobbiké 11 százalék. Az LMP ebben a körben 8 százalékon áll. A számokat a választási eredményekkel összevetve úgy tűnik: az ellenzéki pártok közül egyedül az LMP tudta saját szavazótáborát stabilizálni. Az MSZP és a Jobbik mind az általunk korábban mért, mind a választásokon ténylegesen elért eredményekhez képest támogatás-vesztést volt kénytelen elkönyvelni.
A Fidesz-KDNP és az ellenzéki pozícióba szorult MSZP közötti támogatottságbeli különbség az elmúlt hónapban így négyszeresére nőtt. A kérdezettek nagytöbbsége az MSZP-ről (72%) és a Jobbikról is (61%) negatív véleménnyel van.
A politikai erők támogatottságában beálló változásokat az összes megkérdezett körében mért eredmények is plasztikusan írják le. Ezen a bázison a Fidesz-KDNP-re a megkérdezettek 45, az MSZP-re 13, a Jobbikra 8, az LMP-re 7 százaléka szavazna. Az április közvélemény-kutatási eredményeinkhez képest – a Fidesz-KDNP mellett – kizárólag az LMP tudta növelni szimpatizánsainak körét.
A Fidesz-KDNP győzelme az általános közhangulat vonatkozásában is változást hozott. A kérdezettek 63 százaléka elégedett a választások eredményével. Hosszú évek után az ország jövőjével kapcsolatban bizakodók száma felzárkózott a pesszimistákéhoz, korábban minden esetben ez utóbbi csoport tagjai voltak túlsúlyban.
Még népszerűbb Orbán Viktor
A Századvég vizsgálatában az új miniszterelnök személyével kapcsolatos véleményeket is nagyító alá vettük. Kutatásunkból kitűnik, hogy Orbán Viktor második ciklusának kezdetére sosem látott népszerűségnek örvend. A választópolgárok majd kétharmadának kedvező véleménye van Orbán Viktorról (63%), míg Mesterházy Attilát (20%) vagy Vona Gábort (18%) csak a megkérdezettek egyötöde ítéli meg pozitívan.
A választópolgárok 83 százaléka szerint a leendő kormányfő készen áll az ország vezetésére. Az emberek úgy látják, az új miniszterelnök okos (77%) és erős vezető (81%), aki törődik az emberekkel (68%), és aki szemben áll a Jobbikkal (51%). Azok, akik Orbánt bosszúállónak (22%) vagy diktátornak gondolják (17%) egyértelműen kisebbségben vannak.
Az emberek többsége, 59 százaléka úgy véli, Orbán előbbre sorolja az ország érdekeit sajátjánál, 27 százalékuk szerint az új miniszterelnök erre nem képes; 14 százaléknyian pedig most még nem tudtak vagy nem akartak erről a kérdésről véleményt formálni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.