Annak kapcsán kerestük meg a luxembourgi székhelyű testületet, hogy a bíróság ma tartott tárgyalást az ügyben. Lehóczki Balázs azt is elmondta, hogy a főtanácsnoki indítványt szeptember 5-én közlik az ügyben. Mint ismert, az utóbbi alapján már lehet következtetni a várható ítéletre, ugyanis a legtöbb esetben a főtanácsnoki indítvány hasonló következtetésre jut, mint később a bíróság ítélete.
A Székesfehérvári Törvényszék tavaly szeptemberben fordult az Európai Bírósághoz azt kérdezve, hogy a magyar különadó összhangban van-e az uniós joggal. Az ügy előzménye, hogy a Hervis sport és divatkereskedelmi vállalkozás a Székesfehérvári Törvényszék elé vitte a különadó ügyét, miután a cég állítása szerint az adó ellentétes az uniós joggal, mivel az hátrányosabban érinti a külföldi tulajdonban álló kereskedelmi vállalkozásokat, mint a hasonló magyar cégeket. A cég szerint a hátrányos megkülönböztetés abban is megvalósul, hogy az adó jobban sújtja a saját üzleti modellben tevékenykedő vállalkozásokat, mint a franchise formában működő cégeket, ami által a magyar tulajdonban álló franchise cégek indokolatlan versenyelőnyre tesznek szert.
A különadó azon cégeket terheli, amelyek éves nettó árbevétele meghaladja az 500 millió forintot. Az adó kulcsa a nettó árbevétel növekedésével progresszíven növekszik, annak mértéke 500 millió forintot meg nem haladó árbevételnél 0 százalék, az 500 millió forintot meghaladó, de a 30 milliárd forintot el nem érő árbevétel-részre 0,1 százalék, a 30 milliárd forintot meghaladó, de a 100 milliárd forintot el nem érő árbevétel-rész után 0,4 százalék, míg a 100 milliárd forintot meghaladó árbevétel-rész tekintetében 2,5 százalék.
A mai tárgyaláson a magyar kormány és a Hervis képviselői mellett az Európai Bizottság, valamint az osztrák kormány képviselői is részt vettek. Az uniós jog értelmezésére vonatkozó úgynevezett előzetes döntéshozatali eljárásokban ugyanis bármely EU-tag kormánya, illetve bármely EU-intézmény észrevételt tehet. A Hervis százszázalékos tulajdonosa az osztrák Spar kiskereskedelmi óriás, ez indokolta a bécsi kormány képviselőinek jelenlétét.
Az Európai Bizottság a Hervishez hasonlóan úgy véli, hogy a kiskereskedelmi különadó szabályozása a hazai vállalatokat kedvezőbb elbánásban részesíti, és az adó főként a külföldi tulajdonú cégeket terheli. A brüsszeli testület tavaly júniusban amúgy kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a különadó miatt, amit az ősszel második fokozatba léptetetett. Az eljárás harmadik szintjeként Brüsszel az Európai Bíróság elé viheti az ügyet. Feltehetően e lépés előtt megvárja, hogy miként dönt a taláros testület a Székesfehérvári Törvényszék keresete kapcsán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.