Az ókori görögök a kísérleti magyartankönyv szerint "úgy gondolták, hogy a szerelem is egyfajta háború", de arra is "rájöttek, hogy a szerelmes ember boldog." A görögök "érezték, hogy miközben az ember okos, a teste néha nagyon nem okos, olyan, mintha az ember fölül okos lenne, alul meg oktalan állat, ekkor azt mesélték, hogy léteznek olyan lények az erdőben, akik alul kecskék, felül emberek, ők a szatírok, akik éjjel az erdőben szaladgálnak és nőkre fáj a foguk." A Magyartanárok Egyesülete a Facebook-oldalán még arra is figyelmeztet: nem a Hírcsárda álhíre az, hogy ilyen mondatok szerepelnek a 9. osztályosoknak szánt könyvben - még súlyosabbá teszi a helyzetet az, hogy ezen kívül csak egy másik könyvből engedne tanulni az oktatási államtitkárság. A könyv egyébként azt is megemlíti: az ókorban "látták, hogy a Hold folyton változik, hogy 28 naponta valami olyasmi történik vele, mint a lányokkal, ezért azt mesélték, hogy a Hold egy nő."
A hvg.hu arról ír: Hoffmann Rózsa és a Klebelsberg Iskolafenntartó Központ elnöke közösen jegyzik azt az iskoláknak küldött levelet, amely olyan utasítást tartalmaz az iskolavezetők számára, ami mind a 2011 decemberében elfogadott Nemzeti Köznevelési Törvénynek, mind a 2013-as tankönyvellátásról szóló törvénynek ellentmond. Sőt azt felülírja.
A levélben arra hívják fel a figyelmet, hogy az állami fenntartású iskolák számára nem szabad a tankönyvválasztás az április 10-én kiadott, állami akkreditáción átesett taneszközöket tartalmazó tankönyvjegyzékről: a klikes iskoláknak egy jelentősen szűkített „Javasolt kiadványok listájáról” kell április 30-ig megnevezni a megrendelendő köteteket. A tantárgyanként és évfolyamonként 1-2 könyvet tartalmazó lista döntően a nemrég állami tulajdonba kerülő két kiadó (Nemzedékek Tudása Kiadó, Apáczai Kiadó) termékeit (illetve az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet kísérleti kiadványait) tartalmazza, de mutatóba néhány egyéb könyv is felkerült. Csak az érettségi előtt állók, azaz a 12. évfolyamosok számára nincs korlátozás.
Hogy e semmiből gyorsan előkerült listát hogyan és kik állították össze, arról nem lehet tudni a portál szerint.
Nem a Mozaik Kiadó megy szembe a tankönyvrendelettel, hanem a tankönyvrendelet a köznevelési törvénnyel – írta az Átlátszó Oktatásnak Reményfy Tamás, a cég ügyvezető igazgatója.
A Mozaik úgy véli, hogy nem csak a törvénnyel, hanem szakmai szempontokkal is szembemegy ez az intézkedés. "Könnyen rávághatjuk, hogy a cég az üzleti érdekeiért aggódik, de azért tudunk pedagógusokról is, akik ki vannak akadva amiatt, hogy kidobhatják az eddig elkészített tanmeneteiket, kiegészítő anyagaikat a kényszerű tankönyvváltás miatt" - fogalmaz az oktatásügyi szakportál. Legnagyobb részben az állami tulajdonba került kiadók, a Nemzedékek Tudása és az Apáczai kiadványaira kell váltani.
A köznevelési törvény a pedagógusoknak szabad tankönyvválasztási jogot biztosít, a nemzeti tankönyvellátásról szóló törvény pedig azt mondja ki, hogy az iskolának a tankönyvjegyzékből kell választani, ugyancsak a pedagógus tankönyvválasztási jogának figyelembe vételével. Ezekkel a jogszabályokkal megy szembe a tankönyvrendelet, illetve az EMMI és a KLIK fenntartói utasítása azzal, hogy az iskolák tankönyvrendelését fenntartói egyetértéshez köti, a fenntartói egyetértés megadását pedig ahhoz, hogy a szűkített listáról kell választani - közölték.
Többszörösen díjazott tankönyvek is kimaradtak a „javasolt" listából, és azzal sem nagyon lehet például mit kezdeni, hogy a Műszaki Kiadó 1.-4. osztályos matematika tankönyvsorozatából a második osztályosoknak szóló kiadvány kimaradt.
Az iskolákat három év alatt három tankönyvváltásba kényszerítik bele. Tavaly az új kerettanterv, idén a megrendelhető könyvek korlátozása, jövőre pedig az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet által kidolgozott „új generációs" tankönyvek bevezetése miatt - teszik hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.