BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Válaszolt a Szépművészeti Múzeum az egyiptomi vádakra

Minden szempontból törvényes és biztonságos volt az a műtárgyvásárlás, melynek során a Szépművészeti Múzeum tavaly egy három részből álló óbirodalmi reliefes faltöredékhez jutott - reagált a múzeum az egyiptomi műkincsvédelmi minisztérium csütörtökön megjelent közleményére.

A Szépművészeti 2013-ban vásárolta meg a magyar kormány 100 millió forintos támogatásával az óbirodalmi VI. dinasztia idején élt Haunefer sírrelief-töredékét az egyik legjobb hírnévnek örvendő londoni műkincskereskedő cégtől (Rupert Wace Ancient Art), amelytől számos elismert múzeum, így a British Múzeum és a Louvre is már több antik műtárgyat szerzeményezett - közölte az MTI megkeresésére pénteken a Szépművészeti Múzeum.

Mint kiemelték, műtárgyvásárlásaik során mindig a legnagyobb körültekintéssel járnak el, így csak olyan műtárgyak kerülhetnek a gyűjteménybe, amelyeknek eredete és jogi háttere tisztázott. Ez a Szépművészeti Egyiptomi Gyűjteményébe került műtárgyakra is igaz, a múzeum szakemberei minden esetben kétséget kizáróan igazolni tudják a gyűjteményben őrzött műtárgyak legális eredetét - hangsúlyozták.

Az elmúlt hetekben több külföldi sajtóhír látott napvilágot arról, hogy a Szépművészetiben három olyan műtárgy is található, amelyek 2002-ben illegálisan kerültek ki Egyiptomból. A kérdéses műtárgy vásárlása előtt - mint minden műtárgyvásárlás esetén - múzeumi szakemberek vizsgálták a műkincs eredetét, és a rendelkezésre álló dokumentumok alapján azt állapították meg, hogy a tárgy legális úton került az előző tulajdonosához. Az is bizonyítható, hogy a műtárgy 1974-ben már egy neves párizsi galéria tulajdonában volt - közölte a múzeum.

Mint emlékeztettek, a relief megvásárlásakor a Szépművészeti külön hangsúlyt helyezett az eredet ellenőrzésére: a műtárgynak 1974-ig visszamenőleg írásos dokumentációval igazolható az eredete, de ismerik az 1974 előtti tulajdonos nevét is.

"Ezen túl, a műkereskedelemben lévő műtárgyak regisztrációjával foglalkozó nemzetközi cég, az Art Loss Register nyilatkozata, illetve a szerződés egyes rendelkezései is mind garanciát nyújtanak Magyarország jogszerű tulajdonszerzésére. A szerződés egyébként azt is rögzíti, hogy ha mindezek ellenére mégis bebizonyosodna a műtárgy illegális eredete, akkor az eladó visszatéríti a vételárat" - közölte a Szépművészeti.

Az egyiptomi műkincsvédelmi minisztérium vezetőjének csütörtökön megjelent közleménye szerint Egyiptom pert indított Magyarország és Franciaország ellen öt régészeti lelet miatt, amelyet 2002-ben csempésztek ki az észak-afrikai országból.

Mohamed Ibráhím állítása szerint a műtárgyakat a Gíza tartományban található Szakkára település körüli ásatásokról lopták el, majd Franciaországba és Magyarországra juttatták azokat. A leletek Haunefer pap sírjából származnak, melyet 2001-ben tárt fel egy francia kutatócsoport.

Ibráhím hangsúlyozta: az aukciós cég állítása ellentmond a tényeknek, hiszen a francia régészek 2001-ben indult missziója előtt sem illegális, sem engedélyezett ásatások nem folytak a kérdéses helyszínen.

A Szépművészeti Múzeum közlése szerint mostanáig sem az egyiptomi hivatalos szervek, sem szakemberek nem keresték meg az ügyben a múzeumot, de ha ez megtörténik, az intézmény minden birtokában lévő információt és dokumentumot rendelkezésre bocsát a műtárgyak származását illetően.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.