BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Görögország nem akar kilépni az eurózónából - nyugtat a leendő pénzügyminiszter

"Nincs napirendend a Grexit", vagyis Görögország távozása az euróövezetből - mondta a BBC rádiónak a görögországi választásokon győztes Sziriza párt pénzügyminiszter-jelöltje.

Arra a kérdésre, hogy milyen eséllyel lehet Görögország továbbra is az euróövezet tagja például egy vagy öt év múlva, Jannisz Varufakisz kitérően csak annyit mondott: jóslásokba nem szeretne belemenni, de tekintettel Európa jelenlegi törékeny állapotára, nagyon óvakodni kell "a Grexitről szóló elhamarkodott, könnyedén odavetett kijelentésektől". Ha ugyanis ez elkezdődik, olyan pusztító erők szabadulhatnak el, amelyeket senki nem tud kordában tartani - fogalmazott a görög politikus.

 "A Grexit nincs napirenden, nem konfrontációs stílusban fogunk tárgyalni Brüsszellel, Frankfurttal (az euróövezeti jegybankkal) és Berlinnel, bőséges mozgástér van a kölcsönösen előnyös megoldások felkutatására" - mondta Jannisz Varufakisz.

A Sziriza szakpolitikusa hozzátette ugyanakkor, hogy Görögországban humanitárius válság van, olyanok alszanak az utcán, akiknek még egy-két évvel ezelőtt is üzletük, saját házuk, családjuk volt, "és ez felháborító".

Arra a felvetésre, hogy német politikusi vélemények szerint nehéz lesz "eladni" a német választóknak még több külső segély folyósítását Görögország számára, Varufakisz kijelentette: a probléma nem az, hogy a görög pénzügyi segélyprogramban részes külső partnerek nem fizettek eleget, hanem az, hogy túl sokat fizettek. Az elmúlt öt évben folyósított 240 milliárd eurónak ugyanis nem egészen 10 százaléka került ténylegesen Görögországba, a többit a hitelezők kapták, ezt a pénzt "beszippantotta az adósságtömeg alkotta fekete lyuk, és ez fenntarthatatlan" - fogalmazott a Sziriza pénzügyminiszter-jelöltje.

Hozzátette: a Sziriza célja éppen az, hogy a minimálisra szorítsa a görög katasztrófából a német, a portugál, a szlovák átlagpolgárra háruló költségeit. A szlovák átlagpolgár például szegényebb, mint a görög, mégis hozzá kellett járulnia anyagilag "ehhez a soha véget nem érő ördögi körhöz" - mondta a politikus.

A Sziriza reformtervei közül kiemelte a széleskörű adómentességek rendszerének felszámolását, mondván: a görög gazdaság legalapvetőbb problémáit ezek az adómentességek jelentik.

Az Európai Unió kész együttműködni a vasárnapi parlamenti választások nyomán megalakuló új görög kormánnyal - közölte hétfőn Brüsszelben Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság vezető szóvivője.

"A bizottság teljes mértékben tiszteletben tartja a görög nép szuverén és demokratikus választását. Készek vagyunk együttműködni az új kormánnyal, amint az megalakul" - mondta a szóvivő.

Értékelése szerint Görögország figyelemre méltó haladást ért el az elmúlt években. Az unió - tette hozzá - készen áll Görögország támogatására annak érdekében, hogy az ország "választ tudjon adni a még meglévő reformkihívásokra".

Az unió vezető tisztségviselői ezen a rövid szóvivői nyilatkozaton túlmenően eddig egyéb módon nem reagáltak hivatalosan a Sziriza nevű radikális baloldali szövetség győzelmét eredményező görögországi választásokra. Donald Tusk, az uniós tagországok csúcsvezetőit összefogó testületnek, az Európai Tanácsnak, illetve Jean-Claude Juncker, az EU végrehajtó intézményének, az Európai Bizottságnak az elnöke - az eddigi gyakorlattal ellentétben - eddig nem tett közzé a választások győztesének címzett gratuláló üzenetet.

Szkínász szóvivő - aki történetesen görög - a bizottság déli sajtótájékoztatóján nem kommentálta érdemben azt az újságírói felvetést, hogy értesülések szerint a Sziriza a Független Görögök (ANEL) nevű jobboldali párttal kíván koalícióra lépni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.