Az Európai Bizottság honlapján nyilvánosságra hozott dokumentumban Brüsszel első helyen azt javasolja Magyarországnak, hogy a középtávra előirányzott strukturális deficit elérésének érdekében hajtson végre fiskális kiigazítást, idén a bruttó hazai termék 0,5, jövőre pedig 0,6 százalékának megfelelő mértékben.
A bizottság ismét kritizálta a különadókat: a jelentés szerint Magyarországon a kormány újra visszatér a régi szokásaihoz, amikor ágazati különadókat vezet be.
A bizottság emellett egyebek között javasolja a kormánynak, hogy tegyen intézkedéseket a reálgazdaság normális finanszírozásának helyreállítására, csökkentse a piactorzító szektorspecifikus adókat, a közmunkára fordított költségvetési forrásokat irányítsa át az aktív munkaerőpiaci intézkedések megvalósítására, valamint növelje a hátrányos helyzetű csoportok, különösen a romák részvételét az oktatásban.
A munkaköri leírásukban a közmunkások tájékoztatást is kapnak arról, hogy: a munkaügyi eligazításokról és a munkaidőben történő munkavégzésről bármikor hang-, video- és fényképfelvétel készülhet".
További erőfeszítésekre van szükség
A 2015-ös országspecifikus ajánlások sikeres végrehajtása kulcsszerepet fog játszani abban, hogy Európa visszatérjen a fenntartható munkahelyteremtés és növekedés pályájára, és kevésbé függjön a gazdasági élénkülést jelenleg tápláló külső, ciklikus tényezőktől.
Valdis Dombrovskis, a Bizottság euróért és a szociális párbeszédért felelős alelnöke az ajánlások elfogadása kapcsán a következőket mondta: „Az európai gazdasági fellendülés megerősítéséhez további határozott szakpolitikai erőfeszítésre van szükség. Számos tagállamban okoz gondot az államadósság és a magánszektor adósságának magas szintje, az alacsony termelékenység és a beruházások hiánya, amelyek magas munkanélküliséghez és romló szociális helyzethez vezetnek. A ma közzétett országspecifikus ajánlások e kihívások kezeléséről szólnak. A nemzeti felelősségvállalás és a végrehajtás előmozdítása érdekében szorosabban együttműködtünk a tagállami kormányokkal, parlamentekkel és szociális partnerekkel, valamint jelentősen egyszerűsítettük és sokkal célzottabbá tettük ajánlásainkat.”
Marianne Thyssen, a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért, valamint a munkavállalói készségekért és mobilitásért felelős biztos, így nyilatkozott: „Maximálisan ki kell használnunk a kezdődő élénkülés nyújtotta lehetőségeket annak érdekében, hogy az európaiak újra munkához jussanak. A tagállamoknak a fellendülés most lehetőséget ad a strukturális reformok végrehajtására. Emellett külön oda kell figyelnünk azokra, akiket a leginkább sújtott a válság, így a fiatalokra és a tartósan munkanélküliekre.”
Pierre Moscovici, a gazdasági és pénzügyekért, valamint az adó- és vámügyért felelős biztos ezt mondta: „Ma arra kérjük a tagállamokat, gondoskodjanak arról, hogy a megkezdődött gazdasági fellendülés ne csak átmeneti jelenség legyen. Gazdasági prioritásunk a Juncker-bizottság hivatalba lépésének első napja óta a beruházások fellendítése, a strukturális reformok támogatása és a felelős költségvetési politika biztosítása. Az ajánlásokkal nem az a cél, hogy Brüsszel »kiselőadást« tartson a kormányoknak, hanem az, hogy ösztönözzük a mindannyiunk számára szükséges foglalkoztatást és növekedést előmozdító nemzeti erőfeszítéseket.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.