BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A cégek fele nem tart továbbképzéseket

Miközben sokan bíznak abban, hogy a közeljövőben sikerül feljebb lépniük a munkahelyi ranglétrán, a cégek 40 százalékánál gyakorlatilag semmilyen ösztönzőrendszer nem működik – derült ki a Profession.hu legújabb kutatásából. Az állásportálnak a több mint 1000 dolgozó részvételével készített felmérése azt vizsgálta, mire számítanak az emberek karrierjükben, és mi motiválja őket leginkább.

A megkérdezettek 40 százaléka számít egy éven belül előléptetésre, 36 százalékuk viszont egyáltalán nem is követi figyelemmel a munkahelyi lehetőségeket. Legkevésbé a nonprofit szervezeteknél, illetve az oktatási intézményekben dolgozók bizakodóak. A pozitív jövőkép inkább a magasabb végzettségű munkavállalóknál jellemző, és minél idősebb valaki, annál kevésbé látja a karrierlehetőségeket.

A felmérés eredményei szerint a szakmai előrelépéstől nem feltétlenül vár mindenki fizetésemelést, és a válaszadók 70 százaléka nem számít egy éven belül arra, hogy a korábbinál magasabb összeget vihet haza. Ebben a kérdésben egyébként leginkább a 30 év alattiak és a budapestiek optimisták.

Ami a motivációs eszközöket illeti, a legtöbb munkavállalót a megfelelő kereseti lehetőség ösztönzi: százból 71-en jelölték meg ezt. A toplista második helyére a jó munkahelyi légkör került 67 százalékkal, megelőzve az állásbiztonságot, amelyet százból 57 ember említett. Minden második munkavállaló értékeli nagyra azt is, ha feladatait önállóan végezheti. A vállalatok változatos ösztönzőprogramokat működtetnek, 38 százalékuknál igyekeznek növelni a dolgozók felelősségét és az önállóságot, ugyanekkora hányaduk vezetett be nagyobb teljesítményre ösztönző prémiumokat, és több mint harmaduk tart céges rendezvényeket, vagy ismeri el a jó teljesítményt nyilvánosan.

Összességében azonban volna még tennivaló Magyarországon e téren, a megkérdezettek 40 százaléka ugyanis azt állította: munkahelyén semmiféle beépített motivációs mechanizmus nem működik. Különösen nagy probléma ez a versenyszférán kívül, hiszen a kutatásból az is kiderül, ez az arány az átlagosnál magasabb, 48 százalék az államigazgatásban dolgozók esetében, és kiemelkedően magas, 60 százalék az egészségügyi területen. Az 50 év felettiek és a kistelepüléseken élők az átlagosnál kevésbé hisznek abban, hogy a munkahelyi motivációs eszközök működnek, és egyértelműen a pénzügyi ösztönzést tartják a leghatékonyabbnak.

Komoly problémára világít rá az is, hogy a Profession.hu felmérése szerint a magyarországi vállalatok fele semmilyen továbbképzést nem biztosít alkalmazottainak, és százból mindössze 34 ember vett részt valamilyen fejlesztő kurzuson az elmúlt 12 hónapban. E téren ugyanakkor előnyt élveznek az államigazgatásban dolgozók: ők az átlagosnál magasabb arányban vesznek majd részt képzésben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.