Új állami intézményfenntartó jön létre január 1-től - ez lesz a most kezdődő tanév legfőbb változása, más kérdés, hogy olyan időpontban, ami nem csak a tanévhez, hanem a félévekhez sem illeszkedik. Az egész országra kiterjedő illetékességű Klebelsberg Intézményfenntartó Központ helyébe tankerületi központok lépnek, csökken a centralizáció, a döntések meghozatala közelebb kerül az érintettekhez. A vonatkozó kormányrendelet alapján jön létre az 58 tankerületi központ, jellemzően 3-4 korábbi tankerület, illetve járás összevonásával - összegezte az oktatási államtitkárság az új tanév változásait.
A fenntartott intézmények magas számával, illetve az országosan egységes irányítás és működés biztosításával indokolják azt, hogy változatlanul egy központi szervezet maradt a tankerületi központok által fenntartott intézmények és az oktatásért felelős miniszter között. Ezért létrejön középirányító szervezetként a Klebelsberg Központ. A tankerületi központ köznevelési intézményeinek vezetői többletjogosítványokat kapnak, ilyen a "keretgazdálkodási" jogosítvány, és bővülnek a munkáltatói jogok is.
Új köznevelési intézménytípusokat vezetnek be szeptembertől -szakgimnáziumot, új típusú szakközépiskolát -, megváltoztatják a pedagógiai munka szakaszait. Módosul a minimális osztály- és csoport létszámokkal kapcsolatos szabályozás is . A módosítás kizárólag a szakképző iskolákat érinti és azt célozza, hogy a hiányszakképesítések megszerzésére felkészítő szakképző iskolai osztályokat el tudják indítani, a képzéseket le tudják folytatni.
Az oktatási államtitkárság szerint "a minisztérium megvizsgálta, miként lehetséges a pedagógusok szakmai önállóságának növelése, illetve a tanulói terhelés csökkentése úgy, hogy annak hatásai már a mostani tanév során érezhetőek legyenek". A pedagógusok a tanmenetek elkészítésekor a kerettantervi témaegységekhez rendelt kötelező óraszámoktól csak egy kicsit térhetnek el: a témaegységekben szereplő témák maximum 20-30 százalékát differenciálhatják vagy elhagyhatják a Nemzeti alaptantervben foglaltak figyelembevételével. Az a gondolat, hogy a tanulás lehet játékos, nem merült fel, legalábbis az államtitkárság azt írta az újdonságok közt: "az általános iskola 1-2. évfolyamain az új tananyag feldolgozása és a megelőző ismeretek ismétlése, gyakorlása a 45 perces tanórai időtartam 2/3 részében, 30 perc alatt megvalósulhat, a fennmaradó időt játékos módon lehet felhasználni".
A szeptember 1-jétől szakgimnáziummá átalakuló szakközépiskolában vizsgázóknak a május-júniusi érettségi időszakban kell először kötelezően választandó ötödik tárgyként szakmai tárgyból érettségit tenniük. A kötelezően választandó érettségi tárgy a szakközépiskola ágazatának megfelelő szakmai tárgy lesz. 2017. január 1-jétől a választható szakmai előkészítő tárgyak helyébe 38 ágazati és 8 ágazaton kívüli szakmai érettségi vizsgatárgy lép.
Új szabály szeptember 1-jei hatályba lépéssel, hogy óvoda esetében a napi nyitvatartási idő legalább nyolc óra. Ez a fenntartó engedélyével csökkenthető, de ha a napi nyitvatartási idő nem éri el a nyolc órát, úgy a fenntartót a költségvetési támogatás teljes összegben nem illeti meg.
A felsőoktatást érintő változás szeptembertől, hogy a doktori képzés rendszere a mostani tanévtől 2+2 évessé válik. A doktoranduszok ösztöndíja emelkedik: az első két évben 140 ezer forintra, a második két évben 180 ezer forintra nő. A doktori képzés átalakítását a tudományos utánpótlás számosságának és minőségének megerősítése, a tudományos életpálya vonzóvá tétele célozza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.