BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre durvább az árvízhelyzet

Több mint 120 kilométeren már másodfokú, csaknem 600 kilométeren elsőfokú az árvízvédelmi készültség a magyarországi folyókon, és további szakaszokon rendeltek el belvízvédelmi készültséget - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szerdán az MTI-vel.

Az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) szerdai jelentése szerint Magyarországon mintegy 122 kilométeren - a Tisza és a Zagyva egyes szakaszain - van érvényben másodfokú árvízvédelmi készültség.
Emellett 592 kilométeren elsőfokú a készültség: a Felső-Tisza, a Bodrog, a Túr, a Szamos, a Kraszna, a Zagyva és a Tarna egyes szakaszain.
   
Kifejtették: a vízszintemelkedések következtében a Túron és (a jégtorlasz okozta visszaduzzasztás hatására) a Tiszán Záhonynál már a másodfokú szintet is nagy mértékben meghaladó vízállások alakultak ki. A Tiszán Tivadar és Vásárosnamény között, a Zagyva-Tarna vízrendszerén az első fok szintje feletti értékeket észlelnek.
   
Az előrejelzések szerint a Tiszán Vásárosnaménynál a kedd délutáni tetőzést követően lassú apadás várható. Egyes helyeken viszont a harmadfokú szinteket megközelítő vízállások is kialakulhatnak. A mellékfolyók közül a Bodrogon és a Körösök vízrendszerén szintén első fok közeli vízállások várhatóak.
   
Emellett már 33 szakaszon rendeltek el belvízvédelmi készültséget, ebből 13 szakaszon másodfokú készültség van érvényben. A legfrissebb adatok szerint a belvízzel elöntött terület nagysága csaknem 39 ezer hektár, ebből mintegy 21 ezer hektár vetés-szántó. A következő napokban jelentős csapadék nem várható, de a lefolyást lassítani fogja, hogy a szerdai hidegfront hatására éjszaka lefagynak az elöntések - tették hozzá.
   
Az OMIT jelentésében kitért arra is, hogy az enyhülés miatt a Duna magyarországi szakaszain a jég szinte teljesen eltűnt, inkább már csak a mellékfolyók feltört állójeges szakaszairól beúszó jégtáblák észlelhetőek.
   
A Rábán kedden kialakult egy torlódás Rábahídvég és Püspökmolnári között. A Rábán érkező kisebb árhullám által megemelt jégtáblák ezen a kanyargós szakaszon nem tudtak továbbúszni, torlódás alakult ki, ami tovább emelte a vízszinteket.
   
Kiemelték továbbá, hogy az eső és a hóolvadás következtében elsősorban a Tisza vízrendszerében alakultak ki kisebb-nagyobb vízszintemelkedések.
   
A jégtörők a Tiszán és a mellékfolyókon folyamatosan bontják a jeget. A a tiszadobi állomáshelyen lévő Jégvirág I. és Jégvirág X. jégtörő hajópár megkezdte a folyosó nyitását Tiszadob és a tiszalöki vízlépcső alatti folyószakaszon - olvasható az OMIT jelentésében.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.