Az átfogó stratégiai partnerség szintjére emelte a kínai kormány a magyar–kínai kétoldalú együttműködést – jelentette be Hszi Csin-ping kínai elnök szombaton Pekingben, amikor fogadta Orbán Viktor magyar kormányfőt. Ez a kategória a korábbinál is szélesebb teret nyit a kétoldalú együttműködésnek – idézte az államfőt az Új-Kína hírügynökség. Orbán Viktor találkozott kínai kollégájával, Li Ko-csianggal is, a két ország között több megállapodás született.
A legfontosabb, hogy Magyarország megkapta a kínai Eximbank finanszírozási ajánlatát a Budapest–Belgrád vasútvonalra. Az ajánlat húszéves lejáratú, 2,5 százalékos hitelkamatot irányoz elő, és az 550 milliárd forintra tehető teljes beruházási érték 85 százalékára vonatkozik – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Emellett megállapodtak, hogy a magyar mezőgazdasági-élelmiszeripari kivitel növelése érdekében tárgyalások kezdődnek a Kínába irányuló magyar gyümölcsexport lehetőségéről, valamint arról, hogy a kínai fejlesztési bank 79 millió dolláros hitel keretében újabb magyarországi projektet, a Wanhua-BorsodChem termelékenységet fejlesztő, környezetvédelmi típusú beruházását finanszírozza.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) és a Sanghaji Aranytőzsde megállapodása alapján a BÉT-en létrejön egy kifejezetten kínai, keleti irányú kereskedést folytató részleg, és a BÉT lesz a Sanghaji Aranytőzsde regionális platformja.
Orbán Viktor részt vett az Egy övezet, egy út elnevezésű nemzetközi együttműködési fórumon, és megbeszélést folytatott a kétoldalú kapcsolatokról Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, valamint mongol kollégájával, Dzsargaltulga Erdenebattal.
A fórumon részt vesz többek között Vlagyimir Putyin orosz elnök, és Christine Lagarde, az IMF igazgatója is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.