Az alprogram támogatást nyújt új kondenzációs kazánok beépítéséhez és a kiegészítő költségekhez – például kéményátépítéshez, radiátorok cseréjéhez, fűtési csőhálózat korszerűsítéséhez – az elszámolható bruttó költségek 40 százalékáig, de legfeljebb 700 ezer forintig.
A családi házakba és az egyedi kéménnyel rendelkező társasházi lakásokba már csak kondenzációs kazánokat lehet beszerelni, ezért az MTI-nek nyilatkozó szakértők szerint érezhetően nőtt e termékkör forgalma.
A Szerelvénybolt Kft. épületgépészeti áruházlánc tulajdonosa, Patonai Roland az MTI kérdésére elmondta: a cégnél a kondenzációs kazánok forgalma mintegy 15 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Tájékoztatása szerint a kéményes gázkazán kategóriában az értékesítési volumen 95 százalékát a modernebb és biztonságosabb kondenzációs kazánok teszik ki.
A Szerelvénybolt tájékoztatása szerint azokban a társasházi lakásokban, ahol a kazán gyűjtőkéménybe csatlakozik, 2018-ig nem kötelező kondenzációs kazánt venni, ha meglévő kéményes kazán felmondja a szolgálatot. A jogszabály szerint a könnyítés a 10 kilowattos vagy az alatti fűtőkészülékekre, és a 30 kilowattos névleges teljesítményű vagy az alatti kombi kazánokra vonatkozik.
Patonai Roland kitért arra, hogy bár még nem régóta jelentek meg a piacon az új típusú, okoskazánok, de már most látszik, hogy komoly igény mutatkozik rá a felhasználók részéről: néhány hónap alatt már kondenzációskazán-értékesítésük 5 százalékát adják ezek a készülékek.
Az Ariston Thermo Hungária Kft. víz- és fűtéstechnológiai vállalat marketing vezetője, Szilágyi Beáta az MTI megkeresésére arról számolt be, hogy a cégüknél a kondenzációs kazánok forgalma 8-10 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben. A vállalat vevőszolgálati vezetője, Váradi Tamás arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyarországi lakóházakban a gázkészülékek életkora meghaladja a 20 évet.
Kitért arra, kisebb a kiadás, ha csak a kazánt kell cserélni, mert a kémény rendben van és a fűtésrendszer már kiépítették. A szakember szerint ilyenkor érdemes okoskészüléket választani, ami távirányíthatósága miatt kevesebb energiát használ. Hozzátette, a kondenzációs hibrid készülékek a fűtés mellett hűtésre is alkalmasak. Beépítésük költségesebb és helyigényesebb, viszont éves szinten 20-30 százalékot lehet megspórolni.
A szakember elmondta azt is, jóval nagyobb költségre számíthatnak, akik konvektort szeretnének gázkazánra cserélni. A kötelező gázterv elkészítése 60-100 ezer forint között van, a kéménybélelés folyóméterenként 15-20 ezer forintba kerül, kondenzációs kazánokat pedig 200-500 ezer forint közötti áron lehet kapni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.