BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A gyengébb dollár sem javított a mérlegen

Donald Trump a Reutersnek adott, hétfő este közzétett interjújában kritizálta az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezetet.

Ha Donald Trump amerikai elnök gyengíteni akarta a dollárt azzal, hogy kritizálta a Fed szigorodó politikáját, sikerrel járt: a zöldhasú tegnap is 0,4 százalékos mínuszban volt az euróval szemben, a dollárindex bő 0,2 százalékot esett. A dollár már egy hete esik, ez március óta a legrosszabb időszaka. A devizagyengüléssel párhuzamosan felfelé indultak a fejlődő piaci részvényindexek, vélhetően azért, mert az elnök éles hangvételéből a befektetők egy része arra spekulál, hogy a Fed mégsem a becsült ütemben emel kamatot, ezért megválik dolláreszközei egy részétől.

Donald Trump a Reutersnek adott, hétfő este közzétett interjújában kritizálta az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezetet, mert kamatemeléseivel nem támogatja eléggé a gazdasági növekedést.

Az elnök arra számított, hogy az általa kinevezett Jerome Powell Fed-elnök kitart a támogató monetáris politika mellett. Azt ugyan elismerte, hogy a Fednek mindenképp az ország érdekében kell cselekednie, de leszögezte: továbbra is kritizálni fogja a jegybankot, ha az kamatot emel. A Bloomberg szerint ezután egy magánrendezvényen azt mondta: a kamatemelés okozta az elmúlt időszak dollárerősödését, ami a külkereskedelmi hiány elsődleges oka.

Donald Trump amerikai elnök
Fotó: AFP

Amerikai elnökök ritkán bírálják a Fedet, a szervezet a világ egyik legszabadabban és leginkább függetlenül működő jegybankja. Trump azonban nem először rúg bele a szervezetbe: már elnöki mandátuma előtt azzal vádolta Janet Yellen akkori Fed-elnököt, hogy Barack Obama elnök elképzeléseit támogatja. A Fedet azonban nem befolyásolják a kritikák, a piac biztosra veszi, hogy szeptember 25–26-i ülésén a Fed újabb 25 bázisponttal megemeli az 1,75–2 százalékos kamatsávot.

A Fed egyébként valószínűleg nemcsak alkotmányos függetlensége miatt nem vesz tudomást Trump szavairól, hanem azért sem, mert az elnöknek egyszerűen nincs igaza.

A Fed a kamatemeléssel valóban lassítani fogja a gazdasági növekedést, ám ezt azért teszi, hogy a rendkívül szűk munkaerőpiac, a gyorsuló infláció és az érdemi költségvetési stimulus miatt nehogy túlhevüljön a gazdaság: a lépés nem politika, hanem gazdasági szükségszerűség. Nyilván a két ország helyzete teljesen más, de Donald Trump most épp Törökországban láthatja, mi történik, ha egy túlhevült gazdaságban nem emelnek kamatot.

Az elnök másik tévedése, hogy az erős dollár okozza a magas külkereskedelmi hiányt. A dollárindex január eleje óta mindösszesen 6,6 százalékot emelkedett, az euróval szemben január óta tart a rali, eddig 7,5 százalékot vert rá a zöldhasú az uniós devizára. A külkereskedelem adatai azonban ellentmondanak az elnök szavainak.

A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.