Megszavazta az Országgyűlés az elmúlt időszakban sokak által vitatott, a fideszes Szatmáry Kristóf, Kósa Lajos és Bányai Gábor nevéhez fűződő jogszabály módosítását. A mai döntés után a Munka Törvénykönyve két pontban is módosult:
Ez összességében annyit jelent, hogy a munkáltatóknak egy év helyett 3 éves időszakon belül kell elszámolniuk azon dolgozók túlóradíjával és a szabadnapjaikkal, akik például több műszakos, vagy megszakítás nélküli munkarendben végzik tevékenységüket.
Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén eddig az volt a szabály, hogy havi egy pihenőnapot kellett kötelezően kiadni.
A kezdeményező képviselők indoklása szerint az elfogadott módosítás különösen a hosszú, akár 6-7 éves termékciklusokkal működő ágazatokban segítheti elő a kereslethez igazodó termelést, ahol a törvényben rögzített, legfeljebb 12 hónapos munkaidőkeret korlátai szűknek bizonyulnak.
Ilyen ágazat jellemzően például az autóipar, ami a magyar gazdaság egyik húzóágazata, az ipari termelés 29 százalékát adja, és mintegy 168 ezer embert foglalkoztat Magyarországon.
Az új törvény a jövő év első napjától lép hatályba.
A Republicon Intézet készített egy felmérést, amelyből kiderült, hogy a dolgozói társadalom túlnyomó többsége nem ért egyet a Munka Törvénykönyvének módosításával. A lakosság csaknem kétharmada (63 százalék) hallott már az elmúlt hetek egyik legnagyobb port kavaró kezdeményezéséről, és mindössze 37 százalék válaszolta azt, hogy nem találkozott még a javaslattal.
Ez az arány különösen magasnak mondható, ha figyelembe vesszük, hogy a módosító javaslat benyújtása és az adatfelvétel között alig több, mint két hét telt el.
A felmérésből kiderült az is, hogy nemcsak az ellenzéki, de a kormány szavazóinak többsége is úgy gondolja, hogy nem jó ötlet bevezetni a javasolt változtatásokat. A törvénymódosítás megítélése teljesen egyértelmű képet mutat az ellenzéki szavazók körében: mind a baloldali, liberális szavazók, mind a jobbikosok csaknem teljes egésze elutasítja a javaslatot, miközben a támogatók aránya 5 százalék alatt marad.
Ugyan a Fidesz szavazóinak körében ennél alacsonyabb a módosító elutasítottsága, mégis azt mondhatjuk, hogy igen ritka az, hogy a kormánypárti szavazók csaknem kétharmada elutasítson egy kormány által javasolt intézkedést.
Fontos látni azt is, hogy a Fidesz szavazóinak csupán 14 százaléka tartja jó ötletnek a változtatások bevezetését. A legnagyobb különbség az ellenzéki és a kormánypárti szavazók között a bizonytalanok arányában van: míg a Jobbik szavazóinak, valamint a baloldali liberális szavazóknak csupán 2-3 százaléka nem rendelkezik határozott véleménnyel, addig a Fidesz szavazóinak csaknem egynegyede nem tudott még világos véleményt kialakítani a törvénymódosítás kapcsán.
Hasonló eredményt hozott egy másik kutatócég, a Policy Agenda kutatása, amely szerint az új törvényt a dolgozók 83 százaléka utasítja el, amelynek hátterében egyébként – ahogyan az a felmérésben áll – a munkaerőhiány áll. A közvéleménykutató megjegyzi azt is, a KSH adataiból ráadásul jól látszik, hogy folyamatosan növekszik a ledolgozott munkaórákhoz képest a túlórák aránya.
Az idei adat 2008-hoz képest 33 százalékkal, 2014-hez képest pedig 10 százalékkal volt magasabb.
Miközben 2014-ben a túlórák aránya a munkaórák számából 1,79 százalék volt, addig ez 2018-ra 10 százalékkal emelkedve 2 százalékos részarányra növekedett. Jól látszik, hogy a munkaerőpiac úgy reagál a munkaerőhiányra, hogy növeli a ledolgozott munkaidőkeretet. A legnagyobb növekedés a túlórák arányát tekintve a közigazgatásban valósult meg, ahol 2014. III. negyedévhez képest 47 százalékos volt a túlóra arány növekedése, míg az egy főre vetített túlóra szám növekedés pedig 51 százalék volt – áll a felmérésben.
Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium minisztere a Világgazdaságnak adott szerdai interjújában kifejtette: a jövőben a kormány az eddiginél jobban beleszólhat majd a gazdaság működésébe, de csak akkor, ha a versenyképesség javítását szolgálják az intézkedések, valamint ha azt maga a gazdaság kéri. Szerinte ebben az esetben rendben lévő dolog, hogy ezt megtegye.
A túlmunka-szabályozás módosítását maguk a gazdasági szereplők kérték
– hangsúlyozta, hozzátéve, határozottak a tekintetben, hogy ez a jó irány, és azt gondolom, hogy a több túlóra lehetősége mindkét fél számára előnyös lehet.
Palkovics szerint a kormány célja, hogy aki többet akar dolgozni, és így többet akar keresni, az elől lebontsuk a bürokratikus akadályokat. A munkaerőpiacon kínálati helyzet van, akinek nem felelnek meg a körülmények, elmegy máshova dolgozni, hiszen a cégek versenyeznek a dolgozókért – tette hozzá.
Nagyon sok fontos törvényről döntöttek a magyar honatyák az Országgyűlés szerdai ülésnapján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.