BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs visszaesés az orvosi eszközök gyártásában

Szűkíti a lehetőségeket, hogy a hazai kórházaktól kevés ajánlatkérés érkezik.

Nincs hanyatlás a hazai orvosieszköz-gyártásban, annak ellenére, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2018-ban 36 százalékkal visszaesett a szektor teljesítménye – mondta a Világgazdaságnak Rádai Tamás, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének (ETOSZ) igazgatója. A statisztikai adatgyűjtés módszertanában változás állt be – hívta fel a figyelmet Rádai Tamás, s a KSH is megerősítette, hogy néhány, több szektorban is aktív gazdasági szereplő gyártási tevékenységét 2018-tól kezdődően az orvosi eszköz gyártása helyett egyéb gyártási szakágazatba sorolták. A döntően exportra termelő medikai ipar továbbra is a nemzetgazdaság kulcsterülete, amelyet a kormányzat kiemelt stratégiai ágazatként kezel. A szektor hazai vállalkozásai éves szinten mintegy 200 milliárd forint értékű árut exportálnak, és több mint tízezer embernek adnak munkát – tette hozzá Rádai Tamás.

Fotó: Shutterstock

Ugyanakkor az is látszik, hogy kevesebb forrás érkezik az Európai Unióból, amelyet orvostechnikai cégek támogatására vagy kórházak újeszköz-beszerzésére lehet fordítani – jelezte a szektorhoz tartozó Dia-Med Kft. ügyvezetője, Halmos János. Kiemelte, kevés az ajánlatkérés a kórházaktól, és a közbeszerzések is központosítottak.

Korábban Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára arról beszélt lapunknak, hogy a gyógyászati segédeszközök hazai gyártói rengeteg problémával küzdenek, de a támogatási számok alapján a kibocsátásuk nemhogy csökken vagy stagnál, de még nő is.

A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.