Más egyetemek esetében is megvizsgálják azt az új modellt, amelyet a Budapesti Corvinus Egyetemen már bevezettek – ezt Palkovics László innovációs és technológiai miniszter közölte egy háttérbeszélgetésen. Mint mondta,
egy új intézményi kategóriáról van szó, amely nem magánintézmény, nem egyházi intézmény, hanem az állam által létrehozott alapítvány által támogatott felsőoktatási intézmény.
Mérlegelik annak a lehetőségét, hogy a győri Széchenyi István Egyetemen, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen vagy a kecskeméti egyetemen miként lehet ezt a modellt alkalmazni.
A felsőoktatás átalakításával kapcsolatban elmondta, egy olyan horizontális együttműködésre van szükség, amely Magyarország versenyképességéhez még inkább hozzájárul. Példaként említette Franciaországot, ahol olyan struktúrát hoztak létre, amelyben egyszerűsítették a felsőoktatási intézmények és a kutatóhálózatok közötti partnerséget.
Ez nem azt jelenti, hogy integrálnának egy egyetemet egy kutatóintézetbe, de a versenyképesség kialakításához az új berendezkedésre szükség lehet. A miniszter arról is beszélt, hogy bár a bolognai rendszer bevezetése jó döntés volt, felmerült a négy plusz egy éves képzési rendszer bevezetése. Ezt azzal magyarázta, hogy a statisztikai adatok azt mutatják:
főleg a vidéki egyetemeken az alapképzés utáni mesterképzéseknél már sokan elbizonytalanodtak.
Kérdésre reagálva a miniszter elmondta, hogy nem kívánnak hozzányúlni az egyetemek számához, sem az államilag finanszírozott helyekhez. „Jelenleg 29 állami egyetem mellett 35 egyházi és 22 külföldi felsőoktatási intézmény végez tevékenységet Magyarországon. Ez több mint nyolcvan egyetem, ugyanakkor a demográfiai adatok alapján a hallgatók létszáma folyamatosan csökken” – mondta. Azt is jelezte, vizsgálni fogják, hogy új képzőhelyek létrehozására szükség van-e, ezenkívül az egyetemi szakok felülvizsgálata is várható. Erre majd a rektori konferencia szakbizottságai tehetnek javaslatot.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.