Jellemzően ötvenezer forint feletti összeget fordítanak a magyar családok taneszközökre szeptemberben, majd évente további átlag húszezer forintot sportfoglalkozásokra és különórákra. A tanszerekre, ballagásra és a felsőbb tanulmányokra a szülők igyekeznek előre félretenni, derül ki a Provident kutatásából.
A cég általános és középiskolás gyermeket nevelő családok között, saját ügyfélkörében mérte fel, hogyan készülnek a családok a tanévkezdésre.
A szülők számolnak a beiskolázási költségekkel: az összeget a megkérdezettek több mint fele (52 százalék) már előre félreteszi. Legnagyobb arányban (30 százalék) a válaszadók 50.000 forintot meghaladó összeget költenek el szeptemberben. Nem mindegy azonban, hogy az iskolás gyermek milyen intézmény tanulója. A fiatalabb, általános iskolás diákot nevelő szülők majdnem 40 százaléka fordít a célra több mint 50.000 forintot, míg a középiskolás gyermekkel bíró családok csupán 23 százaléka ad ki ekkora összeget év elején.
Tankönyvekre átlag maximum 5000 forint megy el, míg iskolai öltözetre és egyéb eszközökre egyaránt 10 és 20 ezer forint közötti összeg jut.
A havi bevételhez mérve a beiskolázás költségei a fizetések 5-30 százalékát teszik ki a megkérdezettek 47 százalékának esetében. A szülők 26 százaléka a havi bevétel akár harmadát-felét is az iskolakezdéssel járó kiadások fedezésére fordítja. További 22 százalék fizetésének több mint felét költi el szeptemberben.
A sportfoglalkozások, különórák és nyelvtanfolyamok további kiadásokkal járnak, a szülők több mint harmada (38%) ezt egy maximum 20.000 forintos költségként jellemzi éves szinten. A második legmagasabb hányadba 32 százalékkal azon szülők tartoznak, akik minderre akár 50.000 forint feletti összeget is költenek.
A végzős gyermeket nevelő szülők közül minden második előre spórol a ballagásra. A középiskolás diákok középiskola után jellemzően továbbtanulnának, kétharmaduk (67 százalék) folytatná tanulmányait felsőoktatási intézményben. Az ezzel járó kiadásokra a szülők negyede szintén előre felkészül.
A pénzügyi szempontból tudatos szülők rengeteget segítenek a következő generációnak azzal, ha átadják saját tapasztalataikat gyermekeiknek. Felkészítve őket azokra a gazdasági döntésekre, melyeket napról napra meg kell majd hozniuk. A kutatásunk számomra egyik legörömtelibb eredménye az volt, hogy a szülők háromnegyede szeretné, ha gyermekeik korszerű pénzügyi, vállalkozói ismereteket tanulhatnának az iskolában
– mondta el Bodó Teodóra, a Provident Pénzügyi Zrt. vállalati és kormányzati kapcsolatok igazgatóságának vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.