Nehéz örökséget hagy maga után a bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott bukaresti baloldali kormány, amelynek sokat bírált gazdaságpolitikája roppant kellemetlen intézkedések meghozatalára kényszerítheti a helyébe lépő kabinetet. Az egyéves megszakítással 2012 óta hatalmon lévő román szociáldemokraták (PSD) kormányzása idején az ország GDP-je 73 százalékkal, ezermilliárd lej (1 lej = 70 forint) fölé emelkedett, a kivitel pedig 77 százalékkal nőtt. Ennek és a korábbi ígéretek ellenére viszont nem bővült az infrastruktúra-hálózat, nem épültek kórházak, a kereskedelmi hiány azonban 131 százalékkal, 17 milliárd euró fölé ugrott az elmúlt hét esztendőben.
Elődeihez hasonlóan Románia első női miniszterelnöke, a tavaly januárban hivatalba lépett Viorica Dancila vezette baloldali kabinet is a bér- és nyugdíjemelésen, valamint az adócsökkentésen alapuló fogyasztásra építette gazdaságpolitikáját. Az elmúlt évek során az általános áfakulcsot 24-ről 19 százalékra, az egységes adókulcsot 16-ról 10 százalékra csökkentették, a nettó átlagbér megduplázódott (jelenleg 210 ezer forintnak megfelelő jen), ugyanakkor a nyugdíjak idén szeptembertől 15, a következő két évben pedig további 55 százalékkal emelkednek.
Mindez felpörgette az inflációt, amely az idén a 4 százalékot is meghaladhatja. Mondani sem kell, hogy miután az állam adóbevételeinek 80 százalékát felemészti a megemelt bérek és az öregségi járandóságok fedezése, beruházásokra alig futotta az országban, ráadásul Bukarest a rendelkezésére álló csaknem tízmilliárd eurós uniós költségvetési keretből mindössze 2,3 milliárdot volt képes lehívni nagy infrastrukturális fejlesztésekre.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.