A koronavírus-járvány a kereskedelmi háborúnál is jelentősebb mértékben felgyorsítja majd az Egyesült Államok és Kína gazdaságának a szétválását, állítják a kaliforniai Milken Institute elemzői, akik szerint a fertőzés miatt egyre több vállalat fogja hosszú távon átalakítani az ellátóláncát.
Nem építhetnek tovább egyetlen kulcsfontosságú piacra, ebben az esetben Kínára, mert ennek máris látszanak a következményei
– mondta a CNBC-nek Curtis Chin, az intézet Ázsiával foglalkozó kutatója.
A szétválás ugyan már korábban megkezdődött, de a 2018-ban Donald Trump elnök által kirobbantott kereskedelmi feszültség hatására került a figyelem középpontjába, amikor a világ két legerősebb gazdasága több százmilliárd dollár értékű árura vetett ki büntetővámokat.
A két gazdaság az ellátóláncok összefonódása és a kereskedelmi ügyletek miatt ugyan még évekig szoros kapcsolatban marad,
a járvány azonban megerősítette az amerikai és a külföldi befektetőket is abban, hogy szükség van a diverzifikálásra.
Nem szabad olyan mértékben függeni a Kínában folytatott termeléstől, mint eddig, és a feldolgozókapacitás egy részét más országokból kell biztosítani.
Az autóipari vállalatoknak például világszerte ellátási problémát okozott a kínai termelés leállása, és a világ legnagyobb csipgyártója, a Qualcomm is figyelmeztetett, hogy a járvány miatt lehetetlen megjósolni, miképpen alakul majd globálisan az okostelefonok és alkatrészeik iránti kereslet.
További részletek a Világgazdaság csütörtöki számában
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.