A hazai horgászati ágazat idei forgalma nagyjából 20 százalékkal múlja felül a tavalyi mintegy 40 milliárd forintot
– mondta a Világgazdaságnak Dérer István, az Országos Horgászszervezeti Szolgáltató Központ főigazgatója, a Magyar Országos Horgász Szövetség elnökhelyettese. Magyarázata szerint ebben szerepet játszik, hogy horgászni – szabadidős tevékenységként – a járvány idején is megengedett volt, így sokan visszatértek korábbi hobbijukhoz, vagy családi programként választották vízparti kiránduláshoz.
Hetente nagyjából ötezerrel nőtt a horgászok száma, már több mint 695 ezren regisztráltak. Ez a 275 ezres bővülés kiemelkedő a három évvel ezelőtti számhoz képest. Egyúttal a horgászok korfája is jelentősen átrendeződött, a 36–45 év közöttiek átvették a vezetést az idősebbektől, 65 ezren pedig 14 év alattiak.
Évente nagyjából négyezer tonna halat telepítenek a horgászszervezet által kezelt vizekbe az elnökhelyettes tájékoztatása szerint, de az idén egy állami intervenció keretében 1200 tonnával több kerülhet az állami tulajdonú vizekbe, mert a járványhelyzet miatt a haltenyésztő vállalkozások is nehéz helyzetbe kerültek, és szükség volt a gyors kihelyezésre.
A 800 millió forintos befektetéssel egyrészt 1500 munkahelyet lehetett stabilizálni, a forgalomnövekményből származó adóbevételek miatt pedig fél évnél is hamarabb megtérült az állami befektetés.
Mivel pedig sok 1,5–3,5 kilogrammos, hároméves ponty került a vizekbe, a program a lakosság halfogyasztását is közvetlenül támogatta. Az ősz erősnek ígérkezik az ágazat számára – bár függ az időjárástól –, és hamarosan megkezdődnek a nagy őszi telepítések is.
Országosan több mint 1200 horgászbolt működik, és további több száz vállalkozás gyárt és forgalmaz horgászkelléket, etetőanyagot. Egy horgász szezononként átlagosan 40 ezer forintot költ engedélyekre – például állami horgászjegyre és területi engedélyre –, továbbá nagyjából 80 ezer forintot a horgászathoz szükséges felszerelésekre, etetőanyagokra. Sokan még utazásra és szállásra is fordítanak pénzt az egyre népszerűbb horgászhelyek közelében. A parti infrastruktúra is folyamatosan fejlődik, és sok halgazdálkodási hasznosító, vízparti település fordít erre a célra jelentős pályázati forrásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.