BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizonytalan a kilábalás üteme Bulgáriában

Bulgária gazdasága viszonylag kis visszaeséssel úszta meg a válságot. A gyógyuláshoz azonban politikai stabilitásra és gyorsabb vakcinázásra lesz szükség, de a vasárnapi választások után ez nem lesz könnyű feladat.

Bulgária gazdasága európai mértékkel viszonylag mérsékelt visszaeséssel vészelte át a múlt évet. Hogy kovácsolhat-e ebből előnyt és mekkorát, ez azonban attól is függ, sikerül-e feloldani a vasárnapi választások után kialakult patthelyzetet. A választást Bojko Boriszov miniszterelnök jobbközép pártja, a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) nyerte, de csak 75 mandátumhoz jut a 240 fős parlamentben, hússzal kevesebbhez, mint az előző választáson, és a koalícióalkotás rendkívül nehéznek ígérkezik, miután korábbi szövetségesei be se jutottak a parlamentbe.

A kiélezett politikai hangulatban, nagy tömegtüntetések után tartott választáson három új, Boriszovval ellenséges tömb került a törvényhozásba, sőt közülük a Van Ilyen Nép 51 mandátummal mindjárt a második legerősebb párt lett.

Kérdés, hova helyezkedik a választások nagy vesztese, a korábbi legnagyobb ellenzéki erő, a szocialista párt és a kisebbségeket képviselő DPS.

Fotó: Ihvan Radoykov / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency / AFP

A bolgár GDP tavaly 4,2 százalékkal zsugorodott, szemben az eurózóna 6,8 százalékos visszaesésével. Jól mutatja, milyen bizonytalanságok övezik a kilábalást, hogy miközben a Világbank egy hete rontotta növekedési jóslatait az országra – 2021-re 0,7 százalékponttal, 2,6 százalékra, és 2022-re 0,4 százalékponttal, 3,3 százalékra –, kedden a Nemzetközi Valutaalap emelte a maga előrejelzését erre az évre, a januári 4,1-ről 4,4 százalékra.

Emil Kalchev, a Raiffeisen bulgáriai elemzője csütörtöki jegyzetében erre az évre 3, 2022-re 4 százalékot jövendölt.

A Világbank szerint a bolgár gazdaság számára védelmet nyújtott, hogy a fogyasztást ösztönözték a kormány bértámogatásai és nyugdíj-kiegészítései, ám a járványból fakadó kockázatok magasak maradnak a harmadik negyedévig, mivel lassan halad a vakcinázás. Érdemes a gazdaságsegítő intézkedéseket csak lassan kivezetni, és jól felhasználni az Európai Unió kilábalási támogatásait – ajánlotta a Világbank. Mindezekről az új kormánynak kell döntenie. Ugyanakkor a gazdaság iránti bizalom fenntartása érdekében alapvetően fontos, hogy az ország ne veszítse el a lendületet az eurózónához való csatlakozási folyamatban, amihez azonban további intézményi reformok szükségesek – hívta fel a figyelmet Dennis Shen, a Scope Ratings hitelminősítő intézet igazgatója.

Bár Bulgária a járvány elleni küzdelemben nem jól áll, a zárlatintézkedéseket már elkezdték feloldani, és a pandémia sújtotta turizmus és vendéglátás szektor alig várja a teljes nyitást. Erre a gazdaságnak szüksége is van, és reményekkel kecsegtet, hogy várhatóan felgyorsul az Európai Unió vakcinázási kampánya – írta a Raiffeisen elemzője. A munkaerőpiac állapota is reménykeltő, hiszen a munkanélküliségi ráta viszonylag keveset, 0,8 százalékpontot emelkedett tavaly, 5,1 százalékra, miközben az átlagbér 8,8 százalékkal nőtt – tette hozzá Kalchev.

Madrid kevésbé optimista

Spanyolország, amely a válság kárait tekintve Bulgáriához képest az ellenkező véglet, az első negyedév tapasztalatai alapján inkább borúlátó a kilábalás idei sebességét tekintve. A vakcinázás, mint az Európai Unió egészében, itt is lassan folyik, és óriásit zuhantak a gazdaság számára létfontosságú turizmusbevételek. A kormány várhatóan lefelé módosítja előrejelzését az idei gazdasági növekedésre a jósolt 7 százalékról, bár a márciusi mutatók már javulást jeleznek – mondta csütörtökön a Bloomberg Tv-nek Nadia Calvino gazdasági miniszter. A spanyol gazdaság 11 százalékkal esett vissza tavaly. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.