Felszólítja az ukrán parlamentet, a kormányt és Ukrajna elnökét a magyar kormány, hogy fejezzék be a magyar kisebbség jogfosztását, és a Velencei Bizottság ajánlásának megfelelően adják vissza azokat a jogokat, amelyekkel a magyar közösség korábban rendelkezett – jelentette be Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A politikus közölte, ezzel párhuzamosan Brüsszelt és a brüsszeli testületeket arra szólítják fel, hogy vegyék végre napirendre a magyar kisebbséget sújtó jogfosztást, és tegyenek érdemi lépéseket annak érdekében, hogy a korábban meglévő és elvett jogait a magyarság visszakapja.
Menczer szerint, miközben Brüsszelnek fontosak a bevándorlók és a különböző szexuális kisebbségek, nem foglalkozik ezzel a súlyos és valódi kisebbségvédelmi kérdéssel. Felidézte az ukrán oktatási törvény, a nyelv- és a kisebbségi törvény közelmúltban elfogadott módosítását, amely szerinte jól láthatóan egymásra épülő, átgondolt intézkedések sorozata, és
ezek teljes mértékben ellentétesek a kétoldalú szerződésekkel, nemzetközi kontraktusokkal és minden európai értékkel.
Az államtitkár úgy véli, az oktatási törvény a magyar diákoktól elveszi az anyanyelven való tanulás jogát és lehetőségét, így például kimondja, hogy az ötödik osztálytól az éves tanrend legalább 20, kilencedik osztálytól a tanrend legalább 40, tizedik osztálytól pedig a tanrend legalább 60 százalékában az állami nyelven, azaz ukránul kötelesek tanulni. Ráadásul ennek felső korlátja sincs, az csak az iskolától és az intézmény igazgatójától függ. Hozzátette: az ukrán fél politikai célját, hogy mindenki tanuljon meg ukránul, ez a törvény biztosan nem éri el, nyelvóra keretében egy nyelvet nem lehet megtanítani.
Menczer felhívta a figyelmet a célra, hogy teljesen elsorvasszák a magyar nyelven való oktatást, ami egy újabb lépés a kárpátaljai magyar közösség asszimilációja felé. Ha nincs anyanyelvi oktatás, nincs szükség magyar tanárra, és a szülők is elgondolkodnak azon, miért írassák magyar iskolába a gyermeküket. Az államtitkár emellett cáfolta, hogy elhalasztották volna a hatálybalépést az idén szeptemberről jövő év szeptemberére. A törvény életbe lép már az idén szeptemberben az ötödik és a hatodik évfolyamon.
Ráadásul az iskolák nevének megváltoztatásáról is döntöttek, illetve arról, hogy lekerülnek a magyar nyelvű névtáblák az intézmények faláról – tette hozzá, rámutatva, ezek az iskolák nem nemzetiségi, hanem olyan ukrán intézmények lesznek, ahol bizonyos tárgyakat magyarul tanulnak a diákok. Felidézte, hogy a Velencei Bizottság megvizsgálta a törvényt, és világosan kimondta, hogy az nem megfelelő.
A nyelvtörvényről szólva Menczer kifejtette, hogy az oktatáson túllépve az élet egyéb területein is korlátozná az anyanyelv használatát, kötelezően előírva az államnyelv kizárólagos használatát a közélet egyéb területeire, kultúrára, sajtóra, illetve hivatalos ügyintézésre. Egyedül a magánbeszélgetésekre és a vallási szertartásokra nem vonatkozik a szabályozás, azaz lehet magyarul beszélni otthon, a négy fal között – húzta alá.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy
a Velencei Bizottság ezt a jogszabályt is megvizsgálta, és szintén megállapította, hogy szembemegy az európai értékekkel és szabályokkal.
A kisebbségi törvény megváltoztatásával kapcsolatban kiemelte, a jogszabály megerősíti az oktatási és a nyelvtörvényt, illetve kiterjed az általuk nem szabályozott témákra, arra törekedve, hogy minél alacsonyabb szinten és minél szűkebb körben jelenhessenek meg a kisebbségi jogok. Rámutatott, hogy mindezzel párhuzamosan Magyarország története legnagyobb humanitárius akciója keretében több mint egymillió, a háború elől menekülő embert fogadott be eddig.
Óvodákat, kórházat, anyaotthont építenek Ukrajnában, folyamatosak a humanitárius szállítások, segítik a belső menekültek ellátását, katonák, gyermekek gyógykezelését ajánlották fel és ukrajnai gyermekek táboroznak minden évben – közölte a politikus, megjegyezve, hogy 1300 magyar óvoda és iskola fogadott be Ukrajnából menekült gyermekeket.
Felidézte, hogy az Európai Bizottság kimondta: Ukrajna akkor lehet az unió tagja, akkor léphet tovább az integrációs folyamatban, ha a kisebbségekre vonatkozó jogszabályok megváltoztatását a Velencei Bizottság ajánlásaival összhangban lezárja. Azonban a bizottság is kimondta, hogy az ajánlásokat Ukrajna nem hajtotta végre, azaz semmilyen módon nem léphet tovább az uniós tagság felé.
Ukrajna euroatlanti integrációs törekvéseit ezért Magyarország és a magyar kormány sem tudja addig támogatni, amíg a jogfosztást nem fejezik be, és a magyar közösség korábbi jogait nem adják vissza – erősítette meg a kormány álláspontját Menczer, hozzáfűzve, nem érti, hogy a kárpátaljai magyarok jogfosztása, azaz hogy egy magyar diák nem tanulhat az anyanyelvén, mennyiben segíti az ukránokat az Oroszország elleni harcokban.
Közölte, hogy Magyarországnak már a háború kitörése előtt is súlyos konfliktusai voltak Ukrajnával a kárpátaljai magyarság tendenciózus jogfosztása miatt. A kérdést a háború kitörése miatt a magyar fél kész volt az asztal szélére helyezni, ugyanakkor sajnálattal látják, hogy a kárpátaljai magyarok elleni fellépés és jogfosztás a háború kitörése óta is tendenciózusan zajlik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.