A Dráván levonuló árhullám Szentborbásnál ma hajnalban az előre jelzett 590 centiméter értéken tetőzött. Drávaszabolcsnál a következő 24 órában is fokozott készültség mellett várják a tetőzést a vízügyi szakemberek, amely akár új rekordot is hozhat – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) csütörtök kora délután. Az elmúlt napokban homokzsákokkal erősítették meg az állami védvonalat, amely mögött 31 települést kell megvédeni. Mindeközben a Rábán Győrnél a tetőző vízszint 450-470 cm körül alakulhat.
A Rábán az árhullám levonulása továbbra is zavartalan, és jelenleg Árpás térségében tetőzik. A vízügyi szakemberek folyamatosan figyelő- és járőrszolgálatot tartanak, de eddig különösebb probléma nem jelentkezett.
Győrben a vízállás várhatóan ma délután eléri a rakpart szintjét. A város térségében is megemelkedő vízhozam nagyobb tömegű uszadékot szállíthat. Az elmúlt napon a Mura vízgyűjtőjén 5,9 mm, a Dráva felső területén 3,9 mm eső esett, ami érdemben nincs hatással a magyar szakasz árvízi helyzetére. A következő hat napban nagyobb esőre nem lehet számítani a vízgyűjtőkön.
A Mura Letenyén a hétfői tetőzést követően kezdetben rendkívül lassan apadt, majd tegnap a déli óráktól intenzívebbé vált az üteme.
A Dráva szerda este Barcsnál tetőzött, ami csütörtök hajnalra elérte Szentborbás térségét. A Szentborbás alatti szakaszon III. fokot meghaladó, a valaha mért legmagasabb vízálláshoz közeli árhullám alakulhat ki Drávaszabolcs térségében. Ezen a védekezési szakaszon is felkészülten, 24 órában figyelik és várják a vízügyesek az érkező víztömeget, hiszen 1972 óta most először közelíti meg az akkor mért legmagasabb (596 cm) vízszintet.
Ez mindenképpen új tapasztalatokat hoz a vízügy életébe a fiatal szakemberek számára. A drávai árhullám levonulása, illetve a tetőzési időpontok és magasságok nagymértékben függnek a dubravai vízerőműből történő eresztés mértékétől és ütemétől. Pénteken Drávaszabolcsnál várható az elhúzódó tetőzés.
A Sajó felső szakaszán lassult az apadás üteme, a hazai középső szakaszon viszont a vártnál gyorsabban csökkentek a vízszintek. A következő egy hétben a Sajó-Hernád vízrendszer, valamint a Bódva és a Tarna már mindenhol apadó tendenciát mutat.
A Duna Budapestnél kisebb árhullámmal vonult le, és a tegnapi napon már lassú apadásnak indult.
A magyarországi szakaszon sehol nem kellett készültséget elrendelni.
A tíz évvel ezelőtt lezajló árvíz idején megszerzett tapasztalatoknak is köszönhető, hogy mindeddig kiválóan helytálltak a vízügyi igazgatóságok a napokban folyó árvízi védekezésben – mondta a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára csütörtökön, Drávaszabolcson.
György István a Baranyában zajló árvízi és belvízi védekezésről szóló, a Dráva mellett tartott sajtótájékoztatón felidézte:
az elmúlt hét utolsó napjaiban a Magyarországtól nyugatra lehulló, özönvízszerű esőzések jókora árhullámot indítottak el a folyókon.
Az államtitkár méltatta a rendőrök, katasztrófavédők, vízügyi szakemberek, polgármesterek munkáját, amiért jól tudtak együttműködni a védekezésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.