Az Európai Parlament kereskedelmi bizottsága kedden zöldjelzést adott annak az uniós agrárminiszterek által megkötött megállapodásnak, melynek értelmében Ukrajna továbbra is vámok és kvóták nélkül exportálhat az Európai Unióba, 2025-ig.
Az EP bizottságában a javaslat 26 igen szavazattal ment át 8 nem ellenében, és az a háború kitörésekor megkötött, hasonló tartalmú egyezményt hosszabbítja meg. Azonban a most elfogadott szöveg számos kompromisszumot is tartalmaz, így az megerősíti a piac torzulásával szembeni biztosítékok rendszerét, különös tekintettel az érzékeny termékekre – például baromfi, tojás, cukor, zab, kukorica, dara és méz – bevezetett vészfékre.
Az Euractiv tudósítása szerint Tarasz Kacska ukrán kereskedelmi miniszter üdvözölte a megállapodást, mondván minden kereskedelmi lazítás segít, ám sajnálatát fejezte ki a korlátok miatt. Elmondása szerint
a kompromisszum eredményeként 350 millió eurótól esik el Ukrajna, a mechanizmus évi 2,15 milliárd eurós volumene mellett.
Az Európai Unióba áramló ukrán mezőgazdasági dömping ugyanakkor a gazdák, közülük is különösen a kelet-európaiak haragját váltotta ki, mert a olcsó ukrán gabona leveri az árakat. A vészfék rendszerének kidolgozásában a lengyel és a francia képviselők vezetésével sikerült elérni, hogy a referencia-időszakba 2021 második fele – amikor az agrárkereskedelem az EU és Ukrajna között jóval kisebb volt – is kerüljön bele.
Nem került ugyanakkor bele az érzékeny termékek listájába a búza és az árpa.
Az uniós törvényhozók ugyanakkor a következő hetekben a vámok állandó csökkentéséről is tárgyalnak majd. Kacska szerint az uniós döntéshozóknak józanabb és tartalmasabb vitákat kellene folytatniuk a kereskedelmi korlátozásokról a polarizált politikai csatározás helyett.
A megállapodás az uniós gazdaszervezetek, a COPA és COGECA tetszését sem nyerte el, különösen a búzára és az árpára vonatkozó döntések miatt. A gazdaszervezetek szerint ez a szektor fenntarthatóságát veszélyezteti, ezért csalódásuknak adtak hangot. Kedden elégedetlenségének adott hangot Genkben a francia agrárminiszter, Marc Fesneau is, aki szerint nem elegendők a biztosítékok. A francia politikus felszólította az Európai Bizottságot, hogy fokozza erőfeszítéseit a gabonapiac szabályozása terén.
A javaslatot az EP-bizottsága után az EP plenáris ülésének meg kell szavaznia, annak elfogadásához az Európai Unió Tanácsának jóváhagyása is szükséges. Az EP az április 22–25. közötti ülésszakon voksolhat a kérdésről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.