BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
olimpia

Az olimpia egységbe forrasztotta a franciákat - ősszel azonban eljön az igazság pillanata

A párizsi olimpia hihetetlen bravúrt hajtott végre: a franciák abbahagyták a zsörtölődést, figyelmen kívül hagyták a politikát, és együtt csodálták Léon Marchand-t, a 22 éves úszót, aki négy arany- és egy bronzérmet szerzett. A nyár végén azonban jöhet a kijózanodás, az ősszel beköszönt a politikai realitás is – eltűnik az olimpia hatása.

Érdemes megnézni, ahogy a tömeg a La Marseillaise-t énekli – a marchons (sétáljunk) szót a Marchand-nal, a francia sport új csillagának nevével helyettesítve. „Az egész ország egyöntetűen döbbenten és hitetlenkedve szemléli ezt a semmiből jött bajnokot” – írta a Midi Libre, egy dél-franciaországi regionális napilap az olimpia sikerén lelkendezve.

olimpia
Léon Marchand és az olimpia visszahozta a nemzeti egységet Franciaországban / Fotó: Only France via AFP

A Politico című lap beszámol egy esetről, amikor is egy Párizsba látogató amerikai csoport megpróbálta egy sportbárban focira kapcsolni a tévét – majdnem meglincselték őket. 

Mindenki Léon Marchand-t imádja, mindenki őt akarja látni. A Marchand iránt érzett rajongás hirtelen elfeledtette a franciákkal az előző hónapok felfokozott politikai indulatait, a választások utáni bénultságot, a kormányalakítás reménytelenségét, Macron teszetoszaságát. 

A fiatal toulousi bajnok egymagában is megfordította az ország hangulatát.

Bár Franciaország ezzel egyáltalán nem került közelebb ahhoz, hogy miniszterelnöke legyen, de a legalább valamelyest visszanyerte önbecsülését. 

Az olimpia egységet hozott

Benjamin Haddad, Macron centrista Ensemble pártjának törvényhozója, akinek választókerülete Párizs 16. kerülete (ez egyébként Párizs egyik legelitebb része, itt van például a Diadalív) így nyilatkozott: 

Ez a patriotizmus nagy pillanata. Látjuk, hogy a párizsiak, akik elmenekültek az olimpia elől a városból, visszajönnek, hogy magukba szívják a hangulatot.

Párizs most azt fontolgatja, hogy egy új emlékművel bővíti a városképet: egy olimpiai lángot ábrázoló, hatalmas léggömböt eresztenének fel minden este a Tuileriák kertje fölé.

A nemzeti érzés fellángolásától azonban még nem lesz miniszterelnöke az országnak. A július 7-én rendezett második választási forduló után 

  • a baloldali-szélsőbaloldali koalíció szerezte meg a legtöbb mandátumot a nemzetgyűlésben. 
  • A radikális jobboldali Nemzeti Összefogás pedig eddigi legnagyobb frakciójával jutott be a parlamentbe. Haddad szerint az új kormány megalakításáról szóló tárgyalások azonban csak az olimpia után kezdődnek újra. 

Ez nem a megfelelő idő a dolgok elsietésére. Meg kell tanulnunk, hogyan kell kompromisszumot kötni 

– ismételgeti főnöke, Emmanuel Macron legújabb mantráját Haddad. A koalíciókötés valóban nincs benne Franciaország politikai DNS-ében, és az elmúlt hónap fejleményei ezt ismét bebizonyították. Macronék talán meg tudják nyerni a konzervatív republikánusokat (Les Républicains), ez azonban még kevés az üdvösséghez, valakit ki kéne robbantani még a bal-szélsőbal koalícióból, az Új Népfrontból. 

A jó hangulat ellenére Emmanuel Macron elnök maga nem valószínű, hogy politikai hasznot húz az olimpiából – véli Mujtaba Rahman, az Eurasia Group elemzője. Rahman szerint 

az olimpia után a túlzó önkritika szokásos nemzeti állapota fog újra érvényesülni, nagyon is francia módon.

A politikai helyzetet a teljes zűrzavar jellemzi, s Macron hiába bízik abban, hogy a sportesemény, majd a szokásos augusztusi szabadságolási időszak – amikor gyakorlatilag leáll a teljes ország – megnyugtatja a kedélyeket, ez önmagában a nemzetgyűlési matekon vajmi keveset változtat. Az igazán komoly kérdések így az október 1-jén újra összeülő törvényhozás idején élesednek majd, különösen akkor, amikor a jövő évi költségvetésről kell majd szavazni.

A brüsszeli lap egy Macronhoz közel álló személytől úgy értesült, hogy

 a kabinet a vártnál hamarabb, még a paralimpiai játékok augusztus 28-i kezdete előtt összeállhat. 

De bármilyen koalíció is alakul ki a tárgyalásokból, az vérszegény és rövid életű lesz – mondta Rahman. 

Ez vagy egy nagyon gyenge koalíció lesz, vagy egy technokrata kormány, amely nem sok mindenre képes. És mindkettő szétesik, amikor megpróbálnak valóban kormányozni

– tette hozzá. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.