Egy különleges kulacs talált gazdára 4,1 millió euróért (1,3 milliárd forint) egy franciaországi árverésen a minap. A több mint kétszáz éves fehér-kék szeladonedény Csien-lung 18. századi kínai császáré lehetett, új tulajdonosa egy francia nő, aki tizenhét érdeklődőt licitált túl. A kulacs kikiáltási ára 500 ezer euró volt, ezt a licitálók mintegy tíz perc alatt tornázták fel több mint a nyolcszorosára. A 18. században uralkodó Csien-lung császár a leghosszabb ideig trónon lévő uralkodók közé tartozott, és szenvedélyes gyűjtő volt. A kulacson nyolc buddhista szimbólum látható virágos növényi motívumokkal, s rajta van a császár pecsétje is. A darabot áprilisban fedezték fel egy francia kastélyban az értékek felmérésekor. A telefonon licitáló vásárló elmondta, hogy párizsi lakásában szeretné elhelyezni a kivételes darabot, de később egy múzeum kiállításához is kölcsönadja. Philippe Rouillac, a montbazoni Artigny-kastélyban megrendezett árverés vezetője úgy vélte, a kínai műtárgyat egy francia tengerésztiszt hozhatta magával Kínából.
A porcelánkulacs egyedisége és magas leütési értéke miatt tűnhet ki az árverési tárgyak sorából, ám a licitek világa ennél jóval különlegesebb és meglepőbb darabokat is felvonultat. A Business Insider egy tucatnyi érdekességet gyűjtött össze a legnagyobb aukciósházak, a Christie’s és a Sotheby’s történetéből.
A tárgyakért műgyűjtők akár csillagászati summákat is kifizettek – olykor a laikus számára érthetetlen gyűjtőszenvedélyről téve tanúságot.
Tavaly a globális aukciós piac mintegy 25 százalékkal bővült, ebben nagy szerepe volt Leonardo da Vinci Salvator Mundijának, amely eddig a valaha legdrágábban elárverezett műtárgy. Nem az ára, hanem a különlegessége miatt került fel a Business Insider listájára egy triceratops koponyája; ez a fajta dinoszaurusz körülbelül 68–65,5 millió éve élt Észak-Amerika területén. Az őslénymaradványért 2013-ban fizetett valaki 270 ezer dollárt (73,6 millió forint), a Montanában talált koponya az egyik legrégibb darab a Christie’s aukciós listáján.
Úgy tűnik, nem a kor számít, ugyanis
valaki egy fémből készült lufikutyáért volt hajlandó fizetni több mint 58 millió dollárt (csaknem 18 milliárd forint).
A furcsa „műtárgy” a megszólalásig hasonlít egy lufiból hajtogatott kutyafigurára. A lufieb természetesen nem véletlenül ért meg ennyi pénzt új gazdájának, hiszen Jeff Koons kortárs amerikai művész alkotásáról van szó. John Lennon egy rajza is szerepel a furcsa árverési darabok között. Az egykori Beatles-tag Mrs. Wilsod megmutatja a fürdőszobáját a tévében című alkotása valakinek 25 ezer dollárt (6,8 millió forint) ért 2014-ben. A meglepő tárgyak listáján találunk még fából készült horgászcsalikat, amelyekért 1700 dollárt (463 ezer forint) fizetett valaki.
A teljes cikk a pénteki Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.