Több ágazatban is külföldi dolgozókkal próbálják pótolni a romániai munkaerőpiacon keletkezett hiányt a munkáltatók. A deficit kifejezetten az építő- és vendéglátóipart, valamint a mezőgazdaságot sújtja, a szállodaiparban például masszívan alkalmaznak afrikai és ázsiai munkaerőt. Călin Ile, a romániai szállodaszövetség elnöke elmondta, hogy a vendéglátóiparban egyre kevésbé tudják hazai dolgozókkal kitölteni az űrt, és alternatíva híján külföldieket foglalkoztatnak.
Az ágazat munkáltatói erőfeszítéseket tesznek, hogy lehetőségeikhez mérten emeljék a béreket és vonzóvá tegyék az itteni munkahelyeket, például a külföldön dolgozó román állampolgárok számára. A legtöbben azonban inkább Nyugat-Európában vállalnak munkát sokkal több fizetésért, ezért a munkaerőhiányt elsősorban az EU-n kívüli országokból tudjuk pótolni, Bangladesből, Srí Lankáról, Vietnámból alkalmazunk dolgozókat
– nyilatkozta Ile. A munkaadók üdvözölték, hogy a bukaresti munkaügyi minisztérium nemrég 25 ezerről 50 ezerre emelte az Európai Unión kívülről alkalmazható munkavállalók éves kvótáját. Románia évről évre emelte a keretszámot: 2017-ben ötezer, 2018-ban tízezer, 2019-ben húszezer EU-n kívülről érkezett vendégmunkást fogadott be.
A gazdaság újraindulásával a munkaerő-deficit mértéke immár kezdi megközelíteni a koronavírus-járványt megelőző időszakét, márpedig a PricewaterhouseCoopers tanulmánya szerint 2019-ben a jelenség az ország összterméke (GDP) 3,7 százalékának megfelelő, mintegy 7 milliárd eurós veszteséget okozott a romániai kereskedelmi társaságoknak. Elemzők szerint fennáll a veszély, hogy számos cég fizetésképtelenné válik a szerződésben vállalt kötelezettségek be nem tartása miatt kiszabott bírságok következtében.
A munkaerőhiány szinte valamennyi ágazatra kifejti negatív hatását, többek között az oktatásra is.
Mivel számos szakterületen egyre kevesebb az oktató, az ország egyik legszínvonalasabb felsőoktatási intézményének számító Temesvári Műszaki Egyetemre a versenyszférából csábítanak el tanítani szakembereket, mindenekelőtt számítástechnikai területről. Florin Drăgan rektor szerint a legtöbb külsőst az automatizálás és számítógép, az építészet és a mechanika szakon foglalkoztatják, ahol az elmúlt években száz személyt alkalmaztak a térségben működő társaságoktól. Romániában 2020 januárjában volt történelmi mélyponton a munkanélküliségi ráta, akkor 333 412 állástalant becsült (3,6 százalék) a statisztikai intézet, tavaly év végén a számuk elérte a 467 695-öt (5,2), majd idén januárban 490 ezer fölé (5,9) emelkedett, de azóta folyamatosan csökken. A legutóbbi adatok szerint júniusban 0,3 százalékponttal, 5,2 százalékra csökkent a munkanélküliség az előző hónaphoz képest, a 15–74 évesek körében az állástalanok számát 425 ezerre becsülte a statisztikai intézet, ami 24 ezer fős mérséklődés az előző hónapban jegyzett 449 ezer munkanélkülihez képest.
Egy friss felmérés szerint egyébként tíz romániai közül kettő külföldön vállalna munkát, illetve a gyermekeit más európai uniós országba küldené tanulni. A távozási szándék mögötti elégedetlenség okaként a külföldre készülők 37 százaléka az alacsony béreket jelölte meg, 20 százalékukat a fejlettebb országok életszínvonala vonzza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.