Megérkezett szombatra virradóan Ukrajnába a nemrég megígért, 200 millió dollár értékű amerikai fegyversegély első szállítmánya, 90 tonnányi hadianyag – közölte a kijevi amerikai nagykövetség.
Joe Biden elnök indítványára a washingtoni kongresszus még decemberben hagyta jóvá a fegyversegélyt Ukrajnának az orosz katonai fenyegetésre hivatkozva.
Az első szállítmánnyal – amely fegyvereket és lőszert tartalmaz a frontvonalon harcoló katonáknak – az éjjel szállt le egy amerikai repülőgép Kijevben – írta a nagykövetség Twitter-fiókjában.
Oroszország a közelmúltban többször is felszólította Ukrajnát, hogy ne fegyverkezzen tovább, mert az csak növeli a katonai feszültséget, és felbátoríthatja arra, hogy katonai erővel próbálja visszaszerezni a szakadár oroszbarát keleti régiókat – írta a dpa hírügynökség.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta: "Ukrajnában az ilyen segítségnyújtást úgy tekintik, mint korlátozás nélküli felhatalmazást a Donyec-medencei katonai művelet végrehajtására". Felszólította a nyugati országokat, hogy állítsák le agresszív oroszellenes információs kampányukat, ne járuljanak hozzá Ukrajna militarizálásához és ne vonják be a NATO-ba az Oroszországgal szomszédos államot.
Úgy vélekedett, hogy inkább az ukrajnai válság rendezéséről szóló minszki megállapodások és egyéb nemzetközi kötelezettségei végrehajtására kellene ösztönözniük a "kijevi rezsimet".
Pénteken Genfben tárgyalt Antony Blinken amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a kialakult feszültségről, mindketten hasznosnak ítélték találkozójukat, és megállapodtak a megbeszélések folytatásában.
Szergej Lavrov az amerikai kollégájával történt genfi tárgyalása után jelezte, hogy Oroszországnak komoly és valós aggodalmai vannak,"nem kitalált fenyegetésekkel, hanem valós tények miatt, amelyeket senki sem titkol: Ukrajnát fegyverekkel pumpálják és nyugati katonai oktatók százait küldték az országba".
Putyin teljesíthetetlennek látszó követelésekkel állt ellő – Blinken és Lavrov maradna a békés megoldásnálA NATO-tagok egységes fellépéssel és komoly gazdasági szankciókkal fenyegetnék Oroszországot, ha lehetetlen követelései agresszióba fordulnának Ukrajnában, de hogy mik legyenek ezek a szankciók, és mely helyzet az, amikor már használni kell őket, az még bizonytalan. Közben Irán, Oroszország és Kína közös tengeri hadgyakorlatot kezdett az Indiai-óceánon. |
Berlin egyelőre kizárja a fegyverszállítmányok lehetőségét Ukrajnának az Oroszországgal fennálló patthelyzet miatt – mondta Christine Lambrecht német védelmi miniszter szombaton megjelent interjújában. Emlékezetes, hogy a mostani amerikai szállítmányon kívül néhány napja Nagy-Britannia is megkezdte a páncéltörő fegyverek szállítását Kijevnek és a csehek is jelezték, készek fegyvereket szállítani Ukrajnának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.