BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Diktátorok és kábítószerkereskedők a svájci bank ügyfelei között

A világ minden tájáról érkezett újságírók hada leplezte le az egyik legnagyobb és legbefolyásosabb svájci bank kétes ügyfeleit. A Credit Suisse tagadja a vádakat, ugyanakkor további vizsgálatokat ígér.

Újabb részletek derültek ki vasárnap a Svájc második legnagyobb bankjánál történt, korábban nagy vihart kavart adatszivárgásról. Mint kiderült, a Credit Suisse-nél vezetett számlák tulajdonosai között szerepeltek kábítószer-kereskedők, diktátorok, korrupt politikusok, és még embercsempészek is. A pénzintézet szerint az érintett számlák 90 százaléka egyébként is már inaktív, de ettől függetlenül további vizsgálatokat indítanak.

A Süddeutsche Zeitung közel egy éve jutott hozzá az adatokhoz, amelyekből az derült ki, hogy korrupt autokratákat, feltételezett háborús bűnösöket, embercsempészeket, kábítószer-kereskedőket és más bűnözőket látott szívesen ügyfeleként a bank. A német lap megosztotta információit a 47 médiumból álló korrupcióellenes szervezettel, az OCCRP-vel. 

Fotó: Shutterstock

A „Suisse Secrets” elnevezésű vizsgálat során 163 újságíró hónapokon keresztül elemezte a kiszivárgott információkat. A nyilvánosságra hozott több mint 18 000 bankszámlán vezetett betétek értéke a csúcson meghaladta a 100 milliárd amerikai dollárt. A kutatás az 1940-es évektől az elmúlt évtizedig nyitott számlákra vonatkozott, amelyek egy része – a The Guardian szerint – a mai napig aktív.

A Credit Suisse határozottan elutasította az üzleti gyakorlatára vonatkozó állításokat és célozgatásokat. A közlemény szerint azok „pontatlanok, vagy szelektívek, és a kontextusból kiragadott információkon alapulnak”. A hírek hallatára hétfőn a pénzintézet részvényeinek árfolyama közel 4 százalékkal estek, ilyen alacsony jegyzésárra 2020 tavasza óta nem volt példa. 

A tényfeltáró újságírók szerint a bank ügyfelei között szerepeltek többek között:

  • egy egyiptomi hírszerzési főnök és családja, akik a CIA terrorizmussal gyanúsítottjainak vallatását felügyelték,
  • egy olasz magánszemély, akit azzal vádolnak, hogy a hírhedt 'Ndrangheta bűnözői csoport piszkos pénzét mosta tisztára,
  • egy Siemens alkalmazott, aki nigériai tisztviselőket vesztegetett meg távközlési szerződések elnyeréséért,
  • egy zimbabwei üzletember, akit az amerikai és az európai hatóságok szankcionáltak Robert Mugabe volt elnök kormányával való kapcsolatai miatt,
  • egy embercsempész a Fülöp-szigetekről,
  • a hongkongi tőzsde egyik tisztviselője, akit vesztegetésért zártak börtönbe,
  • korrupt tisztviselők Egyiptomból és Ukrajnából,
  • valamint további 25 számlán, 270 millió dollár kapcsolódott olyan emberekhez, akik részt vehettek a venezuelai állami olajtársaság, a Petroleos de Venezuela körüli hivatali visszaélésekben.

A fentiek mellett II. Abdullah jordán király, Kasszim-Dzsomart Tokajev kazah elnök és több arab ország tisztviselője is a bank ügyfelei között szerepelt, akik az arab tavasz idején nagy összegeket vittek ki országukból – írja a Le Monde. II. Abdullah svájci számláján volt olyan időszak, hogy 223 millió dollár pihent, miközben országa milliárdos adósságot halmozott fel.

Bár a kiszivárgott adatok több mint 120 országot nevesítenek, a világ néhány legnagyobb országai – köztük az Egyesült Államok, Oroszország, Kína és Brazília – nem szerepelnek az ügyfelek listáján. Akik viszont igen, többnyire olyan országokban élnek, amelyek nem írták alá a Közös Jelentési Szabványt (CRS) – egy globális adóelkerülés-ellenes kezdeményezést, amely megköveteli az országoktól, hogy automatikusan megosszák az alapvető banki információkat az adóhatóságokkal –, vagy csak az elmúlt néhány évben ratifikálták Az Egyesült Államok pedig bár nem csatlakozott a CRS-hez, viszont számos kétoldalú megállapodást kötött, köztük Svájccal is, amelyek kölcsönös hozzáférést biztosítanak az adóhatóságoknak az adóelkerüléssel és más pénzügyi bűncselekményekkel gyanúsított ügyfelek banki információihoz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.