Minden jel arra utal, hogy a szlovén állam úgy döntött, nem engedi át a hazai turizmus szempontjából igencsak jelentős szállodacsomagot a Diófa Alapkezelő érdekeltségébe tartozó Prestige Tourism vállalatnak. Pedig ez már komoly ajánlatot tett a Szlovéniából távozni szándékozó angolszász York alapnak, amelynek 43 százalékos tulajdonrésze van a felkapott tengerparti hotelekkel, több mint kétezer szobával rendelkező cégben – állítják az állítólag jól informált források.
Az államra nyomást gyakorolnak a szlovén turizmusban tevékenykedő szakszervezetek, de a közvélemény egy részének az ellenséges hozzáállása is gátolhatja a magyar tulajdonszerzést. Emellett fontos megjegyezni, hogy a jobboldali Janša-kabinet gazdasági miniszterének egyik jelentősebb projektje már az előző, a Marjan Šarec vezette balközép kormány idején készen állt. A megfogalmazott cél az volt, hogy a szlovén idegenforgalmi vállalatokat, valamint a szállodákat egy állami holdingba gyúrják. Így könnyen lehet, hogy a magyar vásárló megjelenése igazából csak e törekvés kikényszerítésére szolgál – legalábbis így spekulál a sajtó.
Az SDH, vagyis a szlovén állami vagyonkezelő az elővásárlási jogról szóló döntés meghozataláig nem nyilatkozik. Nem hivatalos információk szerint a holding vezetői nem ellenzik a York alap részesedésének a megvásárlását, de még a szállodalánc legfrissebb értékbecslésére várnak.
Az elővásárlási jog érvényesítése mellett nyilatkozott a már említett gazdasági miniszter, Zdravko Počivalšek is. Hozzátette azonban, hogy ez a történet nem fekete-fehér, ugyanis a Sava-csoport gazdasági nehézségekkel küzd.
Tartozásai meghaladják a 100 millió eurót, és az utóbbi időben nem is történtek meg a szükséges beruházások, így nagyon meg kell fontolni a döntést, hiszen a magyar befektető 200 millió eurós befektetéseket ígér.
A Prestige Tourism a Sava-csoport 43 százalékos részesedéséért és a hatmilliós kinnlévőségekért 38 milliós vételárat kínált, s ezt a szlovén állam is elfogadhatónak tartotta.
Február végéig, az elővásárlás határidejének a lejártáig a másik állami vagyonkezelő, a Nemzeti Tőketársaság (Kad) sem nyilatkozik, de köztudott, hogy ez a cég már eleve vásárláspárti volt, azért is, mert saját eszközei is vannak, miközben az SDH csak az állami tőkében bízhat. A két állami vagyonkezelő egyébként a Sava részvényeinek a 47 százalékát birtokolja, így az elővásárlási jog érvényesítésével jóformán az egész csoport szlovén állami tulajdonba kerülne.
A Sava mellett létezik egy másik, kisebb szállodacsoport, amely a DUTB pénzintézet, a nem teljesítő hiteleket kezelő szlovén „rossz” bank tulajdonában van. E csoport része az Istrabenz Turizem és a Laškoi Thermana szálló, amelyekért szintén egy magyar vásárló jelentkezett be. A pénzintézet vezetősége sem nyilatkozik az esetleges ügyletről, illetve a vételi ajánlatról. Franci Matoz, az intézmény igazgatója annyit közölt: ellenőrizniük kell a kormánynál, hogy az említett turistakapacitásokkal számol-e az alakuló állami turisztikai holding. Amennyiben nem, akkor értékesítenek, hiszen a banknak az év végéig 200 millió euró hitelt kell törlesztenie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.