Olaszország csökkentette idei GDP növekedésre vonatkozó becslését, mivel az ukrajnai háború visszább vetette gazdaságát. Ugyanakkor megerősítették a korábbi 2022-es költségvetési hiánycélt, amely a nemzeti kibocsátás 5,6 százaléka lesz – derül ki a Reuters által szemlézett kormánydokumentumokból.
A Pénzügyminisztérium prognózisa szerint a bruttó hazai termék 3,1 százalékkal nő idén a tavaly őszi 4,7 százalékos előrejelzéshez képest az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságában. Emellett 2023-ra 2,4 százalékos GDP-növekedést vár a kormány a korábbi, szeptemberben kitűzött 2,8 százalékos cél helyett.
A gazdasági növekedés visszaesett az első negyedévben, azonban várhatóan helyreáll az április-május közötti időszakban – derült ki a tervezetből, amely kitér az ukrajnai konfliktussal összefüggő nehézségekre is.
Az elmúlt két évben a világjárvány hatásait nyögte a gazdaság, amelyet most felváltott az orosz-ukrán konfliktus, valamint az abból következő nyersanyagár- növekedéséből és a pénzpiaci ingadozásokkal kapcsolatos bizonytalanság. Egy tartós háború jelentős hatással lenne az inflációra és a gazdasági növekedésre is– áll a közleményben.
Az új előrejelzéseket várhatóan szerdán hagyja jóvá a kabinet, amelyek a 2023-as költségvetés előzetes keretét is biztosítják.
A tervezet szerint az államadósságot – amely az eurózónában Görögország után a második legmagasabb – idén lecsökkentenék a GDP 147 százalékára a korábbi 149,4 százalékról, majd 2023-ban tovább mérsékelnék 145,2 százalékra.
Ez lehetővé tesz további 9,5 milliárd euró értékű kiadást vagy adócsökkentést a jelenlegi hiánycél növelése nélkül.
Ebből azonban 4,5 milliárdot már az év elején jóváhagyott energiaárak emelkedését korlátozó programok finanszírozására fordítanak, így a kormánynak 5 milliárd euró áll rendelkezésre, ha nem emelnék az 5,6 százalékos célt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.