Megadóztathatják az új-zélandi állattartókat juhaik és szarvasmarháik böfögése után – írja a BBC. A tervezettel az üvegházhatású gázok kibocsátása ellen kívánnak fellépni.
Ha az intézkedést bevezetnék, Új-Zéland lenne az első olyan ország, amelyik a gazdáktól az általuk tartott állatok metánkibocsátása után díjat szedne be. Új-Zélandon valamivel több mint 5 millió ember él, valamint körülbelül 10 millió szarvasmarha és 26 millió juh.
Az ország teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csaknem feléért a mezőgazdaság felel.
Azonban a mezőgazdasági szektor kibocsátási adatai korábban nem szerepeltek az új-zélandi kibocsátáskereskedelmi rendszerben. Ezt a gyakorlatot sok bírálat érte azok részéről, akik azt követelték, hogy a kormány tegyen többet a globális felmelegedés megállításáért.
Kétségtelen, hogy csökkentenünk kell a légkörbe juttatott metán mennyiségét, és a mezőgazdaságra vonatkozó hatékony kibocsátási árrendszer kulcsfontosságú szerepet fog játszani abban, hogy ezt elérjük
– mondta James Shaw, Új-Zéland éghajlatváltozási minisztere.
A javaslat szerint a gazdáknak 2025-től kellene fizetniük állataik gázkibocsátásáért.
Andrew Hoggard, a Federated Farmers of New Zealand országos elnöke, tejtermelő a BBC-nek elmondta, hogy nagyjából egyetért a javaslatokkal.
Évek óta dolgozunk a kormánnyal és más szervezetekkel ezen a kérdésen, hogy olyan megközelítést találjunk, amelyik nem fogja leállítani a gazdálkodást Új-Zélandon
– mondta, kiemelve azt is, hogy a terv bevezetésének bizonyos részleteiről még nem született megállapodás.
Az illetékes minisztérium szerint a programból befolyó pénzt kutatásra, fejlesztésre és a gazdáknak nyújtott tanácsadásra fordítják majd. A múlt hónapban az új-zélandi pénzügyminiszter 2,9 milliárd új-zélandi dollárt különített el az éghajlatváltozás kezelésére irányuló kezdeményezésekre, amelyeket egy a szennyezőket megadóztató kibocsátáskereskedelmi rendszerből finanszíroznának.
A metán a szén-dioxid után a második leggyakoribb üvegházhatású gáz, és az emberi tevékenységből eredő jelenlegi felmelegedés egyharmadáért felelős. Az ENSZ tavalyi, Glasgow-ban rendezett éghajlatváltozási konferenciáján (COP26) az USA és az EU megállapodott abban, hogy 2030-ig 30 százalékkal csökkentik a gáz kibocsátását. A kezdeményezéshez több mint 100 ország, köztük Új-Zéland is csatlakozott.
A metán kibocsátásának mintegy 40 százaléka természetes forrásokból származik, de nagyobb része ma már az emberi tevékenységekhez köthető – például a mezőgazdasághoz, állattartáshoz vagy éppen a földgáz kitermeléséhez. 2008 óta a metánkibocsátás nagymértékben megugrott, ami a kutatók szerint összefügg a földgáz kitermelésének fellendülésével az USA egyes részein.
A légkörben mért metán mennyisége 2019-ben rekordszintet ért el,
mintegy két és félszeresét az iparosodás előtti korszakban mért értéknek.
Ez azért aggasztó, mert a tudósok szerint a metánnak valódi ereje van, ha a bolygó felmelegítéséről van szó. Egy 100 éves időszakot tekintve 28-34-szer jobban melegít, mint a szén-dioxid. A légkörben azonban a metánnál sokkal több szén-dioxid van, amelynek egyes molekulái több száz évig is ott maradhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.