A minta a brit Premier League – komoly tőkebevonás, akár tőzsdei megjelenés, külföldi befektetők. Ezzel vége szakadna a brazil focit oly sokáig gúzsba kötő rossz modellnek, a rajongók uralmának a csapatok felett. A legendás focinemzet hosszú évtizedek óta küzd azzal, hogy nem tudja megtartani sztárjátékosait, náluk szinte klasszikus életpálya modell a tőkeerős, nagy európai csapatokhoz való igazolás.
A Reuters értesülései szerint az eddigi legnagyobb ügylet a ligakupa győztes Atletico Mineiro esetében hamarosan létre is jön, több tucat érdeklődővel kezdődtek meg a tárgyalások. Az ezekre rálátó forrás szerint a tőkebevonás mértéke elérheti az egymilliárd reált (kb. 200 millió dollár).
Guilherme Avila, egy brazil brókercég, az XP sport-befektetésekkel foglalkozó partnere szerint legalább tíz – egyelőre a rajongók által irányított – klubnál történhet jelentős tőkebevonás, és így tulajdonosváltás a következő két évben.
Tavaly decemberben a második divízióban vitézkedő Cruzeiro cserélt gazdát, a Real Madrid egykor legendás csatára, Ronaldo fektetett be jelentősebb összeget a klubba. A súlyos anyagi gondokkal küzdő szintén legendás riói csapat, a Botafogo volt a következő, majd őt követte városi riválisa a Vasco da Gama az idén augusztusban. A csőben van a második ligás Esporte Clube Bahia eladása
a City Football Groupnak, amely arról ismert, hogy 10 másik focicsapat mellett a Manchester Unitedben is tulajdonos.
Az utóbbit egyébként – túl azon, hogy tragikusan szerepel a bajnokságban – rengeteg kritika éri, a befektetők és a szurkolók elégedetlenek a főtulajdonos amerikai Glazer családdal. A City Football Grouppal kötendő ügyletet elsőként a brazil klub elnöke, Guilherme Bellintani jelentette be, az ügylet elérheti a 650 millió reált, ami 126,4 millió dollárnak felel meg.
A brazil meccsek közvetítési jogait a Globo tévétársaság tulajdonolja 2024-ig. A liga azonban a jövőben hasonlóan az angol, az olasz, a spanyol vagy a német mintához, különböző csomagokban értékesítené ezeket 2025-től. Arra számítanak, hogy a Globo mellett más, akár külföldi tévétársaságok is beszállnak a közvetítésekbe.
Tavaly az első ligás klubok 3,5 milliárd reál (687 millió dollár) bevételhez jutottak a közvetítési jogokból – az idén értelemzerűen a Globótól, részben pedig az Amazon Primetól. Összehasonlításképp: az angol Premier League, 2021-ben 3,9 milliárd dollár bevételt kapott
olyan médiagigászoktól, mint a Sky Sports, a BT Sport, valamint az Amazon Prime Video. A váltás első jeleként a Sao Pauló-i regionális bajnokságot – amelyre korábban a Globónak volt kizárólagos joga – tavaly szétválasztották, a helyi Record, a YouTube, az HBO Max/TNT Sports és a Globo is sugározza a meccseket.
Az új modell 30 százalékkal több bevételt hoz a közvetítési jogokból.
Egy szintén patinás klub, a 120 éve alapított riói Fluminese a BTG Pactual nevű befektetési bankot bízta meg a partnerkereséggel – egyébként az Atletico Mineirónak is ők adnak tanácsot. A Fluminese közleményben jelezte, hogy egyelőre inkább szétnéz a piacon, nem akarja elhamarkodni a tőkebevonást.
A Reutersnek nyilatkozó bankárok szerint a legnagyobb klubok közül a Corinthians és a Palmeiras tervei között a nyilvános részvénykibocsátás, a tőzsdei megjelenés is szerepel.
A viszonylag jobb pénzügyi helyzetben lévő csapatok számára logikus megoldás, hogy nem adják ki kezükből az irányítási jogokat, diverzifikáltabb tulajdonosi struktúrát részesítenek előnyben.
A liga új bajnokságot is alapított Libra néven, 13 csapattal, közük például a Flamengo, a Corinthians, a Palmeiras, a Sao Paulo vagy a Santos. A 25 csapatból álló másodosztály (Liga Forte Futebol Futebol do Brasil, LFF) aktív tárgyalásban áll az élmezőnnyel, szeretnének csatlakozni, részesedni a bevételből.
A brazil klubok bevételének mindössze 1 százaléka származik a nemzetközi közvetítési jogokból. Ez az arány a Premier League-ben 48 százalék, a spanyol La Ligában 44 százalék.
Az XP elemzése szerint jövőre a brazil csapatok ebből származó árbevétele 200 milliárd reálra (39 millió dollárra) emelkedhet, de még így is csak 5 százalékra emelkedne a részarány a teljes bevételből.
A KPMG elemzése határtalan távlatokat nyit: várakozásaik szerint a tavalyi 1,3 milliárd dolláros teljes árbevételről egészen 5 milliárdig lehetne feltornázni a brazil focibizniszt. A multi egyébként a második legnagyobb szurkolói bázissal rendelkező klub, a Corinthians tanácsadója.
„Ha a brazil foci GDP-arányos bevételei elérnék a brit vagy a spanyol szintet, az éves árbevétel a négyszeresére emelkedhetne”
– állítják. Ezzel egyébként megfordulhatna az az évtizedes trend is, hogy a legtehetségesebb brazil fiatalok nyugati, európai klubokhoz szerződnek. Az XP becslései szerint egy brazil játékos átlagos átigazolási díja tavaly 12,9 millió euróra csökkent a 2018-as 19,2 millióról. A spanyol ligában az átlagos átigazolási díj 35,7 millió euró.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.