Az Egyesült Államok és Kína között egy ideje meglévő feszültségeket tovább élezik az állítólagos kémballonok és egyéb repülő tárgyak, amelyeket lelőttek Észak-Amerika felett. A kínai gyártástól erősen függő vállalatokat tömörítő kereskedelmi szövetségek egy része ezért sürgeti a tagjait, hogy diverzifikálják az ellátási láncaikat.
Az ország legnagyobb kiskereskedelmi szövetsége, a National Retail Federation (NRF), a több mint ezer ruházati és lábbelimárkát képviselő American Footwear and Apparel Association, valamint a logisztikával foglalkozó szakembereket tömörítő szervezet, a Council of Supply Chain Management Professionals képviselői is arról számoltak be a CNBC-nek, hogy a tagjaikat egyre jobban aggasztják a fejlemények. Az érintett cégeknek pedig már eddig is komoly gondot okoztak a Donald Trump és Joe Biden által bevezetett büntetővámok, valamint a decemberben felszámolt zéró tolerancia miatt elrendelt koronavírus-korlátozások. Ehhez jött most még a ballonügy.
„Az amerikai–kínai kereskedelmi kapcsolatokban meglévő folyamatos feszültségek is rávilágítanak az ellátási lánc diverzifikálásának szükségességére” – hangsúlyozta Jon Gold, az NRF ellátási láncokért és vámpolitikáért felelős alelnöke.
A kiskereskedők ezért szerinte aktívan keresik a beszerzés diverzifikálásának lehetőségeit, hogy biztosítsák a fogyasztói igények kielégítéséhez szükséges rugalmas ellátási láncokat.
Mark Baxa, a Council of Supply Chain Management Professionals elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a kereskedelmi csoport tagjai a büntetővámok bevezetése óta tesznek lépéseket a kockázatok ellensúlyozására. A legfrissebb statisztikák azt mutatják, hogy a feldolgozás jelentős része tevődik át Kínából más országokba, például Vietnámba és a Fülöp-szigetekre. Sok cég hajlik arra is, hogy a Mexikóval és Kanadával kötött Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény (UMSCA) adta lehetőségeket kihasználva visszaviszi a gyártást Észak-Amerikába.
Baxa szerint egyre többen keresnek szabad kapacitásokat a kontinensen.
Az ellátási láncokért felelős vezetők alacsonyabb kockázatot és jobb lehetőséget keresnek az Egyesült Államok kiszolgálására, és ezért Kanadába és Mexikóba költöznek. Mások az Európai Unióba, Vietnámba, Dél-Koreába és Indiába költöznek, míg néhányan egyenesen az Egyesült Államokba hozzák a munkát
– magyarázta.
Az ilyen döntéseket alaposan megfontolja mindenki, egy sor kulcsfontosságú kritériumnak kell ugyanis teljesülnie a gyártás áttelepítéséhez. Ilyen a technológiai tudás és a képzett munkaerő, a fejlett infrastruktúra, a megbízhatóság és a minőség.
Steve Lamar, a ruházati és lábbeliszövetség vezérigazgatója szerint ahhoz különösen sok szempontnak kell megfelelni, hogy lecseréljék Kínát, mivel az ország az anyagokhoz és termékekhez való hozzáféréstől kezdve a készségekig számos okból továbbra is fontos kereskedelmi partner. Bár az újabb feszültségek miatt ő is érdemesnek tartja megfontolni az ellátási lánc diverzifikálását, szerinte éppen ezért az elvándorlást aligha gyorsítják fel a legfrissebb események.
Az Apple esete kiválóan példázza, milyen nehézségek várnak a cégekre, ha le akarják cserélni Kínát. Az amerikai vállalat az elmúlt években megkezdte a gyártás átirányítását a többi között Indiába, és azonnal jelentkeztek is a minőségi problémák. Ráadásul a legtöbben már csak azért is vonakodnak kivonulni a világ második legnagyobb gazdaságából, nehogy elveszítsék a közvetlen hozzáférést a kínai fogyasztókhoz. „A kínai piaci részvétel bizonyos fokú helyi jelenlétet követel meg” – hangsúlyozta Gold.
Az NRF alelnöke szerint a legnagyobb kihívás az idő. „Időbe telik diverzifikálni az ellátási láncot. Meg kell győződni róla, hogy az új szállítók meg tudnak felelni az összes követelménynek és törvényi előírásnak, biztosítani kell a megfelelő munkaerőt és logisztikát.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.