BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Flag,Of,The,Republic,Of,China,And,The,United,States
Flag of the Republic of China and the United States on microchips of a printed electronic board. Concept for world supremacy in microchip and semiconductor manufacturing.

Megakadályozná az USA, hogy Kína fejlett csipeket gyártson

Az Egyesült Államok és szövetségesei egyre nagyobb erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy korlátozzák Kína hozzáférését a fejlett csipekhez. A szakértők megosztottak abban, hogy az intézkedések milyen hatással lehetnek Peking fejlődésére.

Ahogy élesedik az amerikai–kínai szembenállás, Washington egyre inkább igyekszik a csúcstechnológiához szükséges gyártókapacitásokat amerikai földön létrehozni, miközben próbálja megakadályozni Pekinget, hogy hozzáférjen a legmodernebb technológiákhoz. Az Egyesült Államokat Hollandia és Japán is segíti. 

Flag,Of,The,Republic,Of,China,And,The,United,States
Flag of the Republic of China and the United States on microchips of a printed electronic board. Concept for world supremacy in microchip and semiconductor manufacturing.
Fotó: Shutterstock

A kínai csipipart májusban újabb csapás érte, ugyanis Tokió bejelentette, hogy júliustól korlátozni fogja a csipgyártó berendezések 23 típusának kivitelét, így az érintett japán vállalatoknak minden régióra vonatkozóan exportengedélyt kell kérniük. Az Egyesült Államok tavaly októberben megnehezítette a legfejlettebb, mesterséges intelligenciához és szuperszámítógépekhez használható csipek exportját, valamint a félvezetők gyártásához szükséges, amerikai technológiát tartalmazó berendezések Kínába szállítását.

Az amerikai kormány decemberben 36 kínai céget rakott feketelistára: az úgynevezett Entity-listán szereplő vállalatok nem vásárolhatnak technológiát és alkatrészeket amerikai beszállítóktól, csak ha engedélyt kérnek rá, amelyet nem könnyű megszerezni. Az újonnan felkerült társaságok között ott van a memóriacsipek gyártásában meghatározó YMTC is. A Fehér Ház valószínűleg attól is tartott, hogy a kínai vállalat

önköltség alatt fogja értékesíteni a memóriacsipeket, és nyomást gyakorol az amerikai riválisokra, például a Micronra.

A szakértők megosztottak azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy az intézkedések milyen hatással lehetnek Peking fejlődésére. A Tajvani Gazdasági Kutatóintézet félvezetőipari elemzője arról beszélt a DW-nek, hogy Peking 14 nanométeres csipeket tud gyártani, így a japán, holland és amerikai berendezések nélkül nehezen tud fejlettebb eszközöket termelni. Ennek ellentmond, hogy a kanadai székhelyű kutatócég, a TechInsights jelentése szerint a legnagyobb kínai csipgyártó, az SMIC technológiai áttörést ért el, és a nyugati berendezések nélkül is képes 7 nanométeres félvezetőket készíteni. 

A szakértők egy része úgy véli, hogy a távol-keleti ország fejlődését évekkel fogják visszavetni az amerikai intézkedések. Nem mindenki látja így, például az Nvidia vezetője szerint Washington a saját technológiai iparának okoz kárt kárt: ha Kína nem vásárolhat az Egyesült Államoktól, akkor kénytelen lesz gyártani a szükséges csipeket. Mivel az ázsiai óriás fontos piac a techszektornak, így jelentősen csökken a területen tevékenykedő vállalatok bevétele.

Dél-Korea is hasonló kritikákat fogalmazott meg, valamint a az amerikai csipszövetség is közölte: az intézkedésekkel a nyugati társaságok fontos piacot veszíthetnek. Peking elítélte a lépéseket és májusban megtiltotta a kínai cégeknek, hogy a Micron termékeit vásárolják, de más ellenlépést még nem jelentett be. Az még kérdés, mit hoz a jövő a az amerikai–kínai csipháborúban, a felek ugyanis bármikor eláshatják a csatabárdot.

Kikerülik Kínát – Amerika ismét saját kezébe veszi a csipgyártást

Teljes önellátásra tér át Amerika, okulva az utóbbi évek súlyos csipbeszállítói zavaraiból. Sikeresnek bizonyul Joe Biden amerikai elnöknek a csipgyártás hazahozatala és fejlesztése ügyében tavaly meghirdetett programja, ennek keretében eddig negyven beruházást jelentettek be, csaknem 200 milliárd dollár értékben. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.