Az amerikai borravaló-őrület – mint a legtöbb hasonló mánia – a világjárvánnyal kezdődött, amikor rengeteg étteremnek kellett ideiglenesen bezárnia, vagy csak különleges feltételek mellett maradhattak nyitva – írja a német ZDF televízió online hírportálja.
A vendégek pedig a talpon maradt, illetve legbátrabb szolgáltatók megbecsülésének jeléül nem sajnálták az extra juttatást, másrészt támogatni is akarták a bajba került helyi kávézókat és éttermeket, úgyhogy önként kezdték emelni a borravalókat.
A rendes kerékvágásba való visszatéréssel azonban a pazar borravaló csak nem akar kimenni a divatból.
Épp ellenkezőleg, Amerikában ma a 30 százalékos borravaló sem ritka.
Az extrém ösztönző fennmaradását ráadásul a tengerentúli jogi szabályozás is segíti, hiszen a munkaügyi minisztérium által előírt minimálbér nem vonatkozik azokra a munkavállalókra, akik a munkájuk során borravalót kapnak. Ők főként a vendéglátóiparban vagy az idegenforgalomban dolgoznak, és csupán alacsonyabb, 60 százalékos órabérre jogosultak.
Bármennyire is érthető azonban, hogy az egyébként minimálbér alatt kereső felszolgálók vagy taxisok megpróbálják felzárkóztatni a jövedelmüket, az utóbbi időben már kezd tele lenni a vendégek hócipője a minden kontroll alól elszabadult – az amerikai médiában tipflációnak nevezett – jelenség miatt.
Az egyre hangosabb tiltakozás hatására pedig, mivel a kereslet-kínálat határozza meg a szolgáltatások árazását is, lassan lecsenghet az extrém borravalók időszaka – mondta a ZDF-nek Steve Hanke, a Johns Hopkins Egyetem közgazdászprofesszora.
Chicagóban ellenben nem akarják megvárni a kereslet-kínálat alapelvének spontán érvényesülését, ehelyett helyi szabályozással vetnének véget az alulfizetett munkavállalók kihasználásának. Az Egyesült Államok harmadik legnagyobb városának képviselő-testülete számos egyeztetést követően szerdán szavazhat a borravalóval fizetett minimálbér szabályainak megváltoztatásáról.
Az eredeti javaslatban amúgy az állt, hogy a vendéglátóhelyek legyenek kötelesek két év alatt a felszolgálók órabérét – a borravaló beszámításával – legalább a 20,54 dolláros helyi általános minimálbérre emelni.
Jelenleg ugyanis a chicagói éttermek óránként átlagosan 9,48 dollárt fizetnek a borravalóban részesülő munkavállalóiknak, akik a vendégek jattjából egészítik ki keresetüket a 15,80 dolláros szintre. Az eredeti javaslat szerint tehát maradhatott volna ez a gyakorlat, ám 20,54 dollár lett volna a pincérek teljes órabére – írja a The Chicago Starmedia.
Néhány napja viszont a Brandon Johnson chicagói polgármester és az éttermi ágazat vezetői közötti kompromisszum eredményeként módosult a javaslat. Eszerint jövő július 1-jétől kezdődően minden évben 8 százalékkal emelkedne az érintettek alapbére, tehát csak öt év alatt, 2028-ra érné el a keresetük az általános minimálbért.
Ezen kívül felállítanának egy 500 000 dolláros, magánforrásból finanszírozott alapot is, amely a magasabb bérre áttérő családi és kisebb éttermeknek nyújtana támogatást.
Az új szabályok nem vonatkoznak azokra a vendéglőkre, amelyeknek kollektív szerződésük van a dolgozóikkal, ők továbbra is alacsonyabb bért fizethetnek alkalmazottaiknak.
A módosított rendelet az Illinois-i Éttermi Szövetség támogatásával várhatóan elegendő szavazatot kap a szerdai szavazáson.
A végső javaslattal elégedetlenek persze azok a progresszív aktivisták, aki a borravalóadást teljes egészében be akarták tiltatni, mivel szerintük igazságtalan, hogy a csinos fiatal pincérnők nagyobb jattot kapnak, mint kevésbé kellemes kinézetű kollégáik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.