Önmagában nem elegendő ok a fellélegzésre Németországban az, hogy a Bundestag elfogadja az idei költségvetést. A gazdasági adatok kiábrándítók, rendszeresek a tüntetések, és a kormányon belül egyre nő a feszültség – ebben a helyzetben kell majd összeállítani a jövő évi büdzsét, ami megfigyelők szerint nem lesz gyerekjáték.
Az idei büdzsé pontot tesz a legégetőbb vita végére, ugyanis rendezi az állam hitelfelvételéről kirobbant nézeteltérést. Ugyanakkor
a hárompárti koalícióra egy nagyjából húszmilliárd eurós lyuk betömése vár, amihez minden érdemi politikai erőnek kompromisszumot kell hoznia
– ez nehezen elképzelhető abban a helyzetben, amikor éppen az utcán zajlik a politika, azaz az elvben szövetséges erők már nem képesek „egymás között” rendezni nézeteltéréseiket.
Az idei évre elfogadott költségvetés visszaviszi Németországot a 2020 óta felfüggesztett adósságfékrendszerhez. Ezt először a járvány, majd az ukrajnai háború miatt függesztették fel. A törvény tető alá hozása sokba került a kormánynak. Tovább csökkent Scholz kancellár, Lindner pénzügyminiszter és az egész kormány népszerűsége.
Már idén csökkentik a támogatásokat, elsősorban a mezőgazdasági szektorban,
(ezért tüntettek a gazdák traktorokkal az elmúlt hetekben). Közben kilőtt a szélsőséges AfD népszerűsége – pontosan néhány hónappal az európai parlamenti választások előtt.
Összességében tehát már most is nagy a feszültség a társadalomban és a kormányban is. Pedig magas rangú tisztviselők szerint
a jövő évi büdzsé elképzelhetetlen további, széles körű megszorítások nélkül,
amit az emberek a saját zsebükön fognak megérezni. Miután az adóemeléseket Lindner igyekszik elkerülni, a támogatások és a szociális rendszer, azaz a kiadási oldal megnyirbálását lehet valószínűsíteni.
Ez pedig nem jelent fényes jövőt, ugyanis az egykor kiváló német infrastruktúrára is bőven kellene költeni. Emellett örök kérdés a német fegyveres erők modernizálása, a hadsereg fejlesztésére adott elkülönített keret nagysága. Ukrajna támogatása kapcsán kiderült, hogy sok tank működésképtelen, jelen állapotában nagyszervizt igényel, holott a Bundeswehr kötelékében még harcképesként tartották ezeket számon.
A harapófogó közben zárul, ugyanis a hitelfelvételi lehetőségek beszűkülnek,
ennek megreformálásához kétharmados parlamenti támogatás lenne szükséges. Az FDP és a kereszténydemokrata CDU már jelezte, hogy semmilyen ilyen irányú előterjesztést nem szavaz meg.
A kormány független gazdasági tanácsadó testülethez fordult, amely szerint elengedhetetlen az adósságfékszabályok átmeneti felülvizsgálata, egy egyre szigorodó rendszert képzelnének el, azaz nem sokkszerűen, hanem évről évre kis lépésekben húznák szorosabbra a gyeplőt.
A javaslat növelné a fiskális politika rugalmasságát, teret engedne a közkiadásoknak, és az állam fenntarthatóságának aláásása nélkül szabályozná a válság utáni átmenetet
– mondta Monika Schnitzer, a Ludwig-Maximilians Egyetem közgazdaságtan-professzora, a független gazdasági tanácsadó testület elnöke. Miután az adósságszint növeléséhez nincs meg a kétharmados támogatás, így tehát marad a bizonytalanság Európa legnagyobb gazdaságának költségvetése körül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.