Robert Kalinák védelmi miniszter közösségi oldalán jelentette be, hogy Szlovákia német gyártmányú harckocsikat vásárolna, sőt emellett amerikai vadászgépek beszerzését is fontolgatja.
A tárcavezető a hónap elején egy másik nagy beszerzésről is beszélt, melynek keretében 16 új BIA típusú tarackot is vennének, a tervezett beszerzés összértéke megközelítheti a százmillió eurót – írja az Inforádió.
A szárazföldi harceszközökön kívül amerikai Viper helikopterekkel is erősítene a szlovák védelmi tárca, miután az Egyesült Államok tetemes kedvezménnyel és a hozzájuk tartozó fegyverzettel kínálja őket.
A pozsonyi kormány már több mint egy éve latolgatja a helikopterek beszerzését, ám ez idő alatt az üzlet kritériumai is megváltoztak. Olyannyira, hogy a technika ára 200 millió euróval emelkedett, mert az új feltételek szerint a kedvezmény kisebb lett, és a csomag gyengébb típusú rakétákat tartalmaz.
Ha a szlovák kormány elfogadja a Pentagon ajánlatát, a Szlovák Fegyveres Erők
Ezenkívül a jóváhagyott csomag egyéb fegyvereket, például indítórakétákat, rakétavetőket, robbanófejeket és rakétajelző rendszereket is tartalmaz.
A régió országai közül azonban nem Szlovákia az egyetlen, amely nagyobb haderőfejlesztésbe kezdene, vagy már kezdett is a közelmúltban.
Egy keddi interjúban Jacek Siewiera, a lengyel Nemzetbiztonsági Ügynökség (BBN) vezetője arról beszélt: Lengyelországnak arra kell törekednie, hogy néhány éven belül 300 ezer főre növelje katonai állományát. Siewiera szerint erre demográfiai szempontból meg is van minden lehetőségük, jelenleg ugyanis 216 ezer tagot számlál a lengyel fegyveres erők létszáma.
Augusztus elején a lengyel védelmi minisztérium mintegy egymilliárd zloty, azaz 232 millió euró értékben írt alá szerződést a Boeinggel és a General Electrickel. A megállapodásnak köszönhetően a lengyel légierő 96 darab AH-64E Apache típusú helikopterrel erősödhet.
Románia sem akar lemaradni: keleti szomszédunk még júniusban 54 dél-koreai gyártmányú K9 önjáró tarack vásárlásáról tárgyalt az ázsiai országgal, ezekre a fegyvekre több mint egymilliárd dollárt költhet Bukarest.
Ugyanakkor közben krónikus emberhiánnyal is küzd a román haderő: a tiszti álláshelyek 43 százaléka betöltetlen, míg az egyéb hivatásos státuszok negyede üres. A kormány így hiába vásárolt korábban F-16-os vadászgépeket, nincs elég pilóta az üzemeltetésükhöz.
Aleksandar Vucic szerb elnök februárban jelentette be, hogy Belgrád önmegsemmisítő drónokat vesz az Egyesült Arab Emírségektől, és akkor közölte azt is, hogy hamarosan mintegy hárommilliárd euróért szerez be Rafale típusú francia szuperszonikus vadászgépeket is. Vucic közölte, hogy a hadsereg és a fegyveripar fejlesztésébe az év végéig további 700 millió eurót fektetnek.
Horvátország történelmének legnagyobb légierő-fejlesztésébe kezdett tavasszal. Francia vadászgépeket, amerikai katonai helikoptereket és kanadai tűzoltó repülőket is vásárolnak, részben saját erőből, részben pedig uniós támogatásból.
A francia Rafale vadászbombázók első hat példánya április végén már meg is érkezett Zágrábba, a horvátok összesen 12 ilyen gépet vettek, körülbelül egymilliárd euró értékben. A minden korábbinál erősebb horvát légiflotta ráadásul az eredetileg tervezettnél korábban, 2026-ra teljessé válhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.