Donald Trump megválasztott elnök bejelentette, hogy Scott Bessent, a Key Square Group befektetési alap vezetője lesz az új amerikai pénzügyminiszter.
Scott régóta az „Amerika az első” támogatója
– fogalmazott Trump pénteki nyilatkozatában. „Nagyszerű országunk 250. évfordulójának előestéjén segíteni fog nekem abban, hogy új aranykor köszöntsön be az Egyesült Államokban, megerősítjük a világ vezető gazdaságaként elfoglalt pozíciónkat” – tette hozzá Trump.
A 62 éves Bessent hosszas kiválasztási folyamat eredményeként lett jelölt. Trump alapvetően a Wall Street nagykutyái között keresgélt, még a vele nem túlságosan szimpatizáló, Jamie Dimon, a JPMorgan vezérigazgatójának neve is felvetődött a lehetséges jelöltek között. A pozícióra pályázott például az Apollo Global Management vezetője, Marc Rowan, Kevin Warsh, aki egy regionális Fed kormányzója volt, Bill Hagerty Tennessee állam szenátora, valamint, valamint Howard Lutnick, aki végül a kereskedelmi tárcát kapta meg.
Ha az amerikai szenátus megerősíti a kinevezését, Bessent lenne az első nyíltan meleg pénzügyminiszter, és a modern idők egyik leggazdagabb minisztere. Bessent elmondta, hogy mindig is a hazáját akarta szolgálni, de
az 1980-as években szexuális beállítottsága miatt nem mehetett az amerikai haditengerészeti akadémiára, majd a Yale Egyetem elvégzése után nem alkalmazta őt a külügyi tárca.
Nem lesz könnyű dolga, meg kell találnia az útját a washingtoni politika útvesztőiben és képviselnie kell Amerika érdekeit a bonyolult geopolitikai helyzetben. Trump célja, hogy pénzügyminisztere az üzleti mentalitást, a Wall Street-i know-how-t alkalmazza a válsághelyzetekben. A kiszámíthatóságot és stabilitást kereső befektetők és pénzügyi intézmények is árgus szemekkel figyelik majd Bessent ténykedését.
Befektetési bankárként Bessent
támogatta az amerikai valutapolitika átalakítását, de nem támogatta a dollár leértékelésének nyílt stratégiáját
– szembemenve ezzel Trump korábban képviselt álláspontjával. Trump akkoriban a dollár felértékelődését az amerikai gyártók export-versenyképességére nézve károsnak nevezte, és még kormányzati beavatkozást is fontolgatott a zöldhasú árfolyamának gyengítésére.
Bessent erősen kritizálta Joe Biden adminisztrációját amely növelte az államadósságot, és az úgynevezett „friendshoring” politika elkötelezett híve. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy lépcsőzetes, egymásra épülő szövetségesi rendszert kell kiépíteni az Egyesült Államok és kereskedelmi partnerei között.
Pénzügyminiszterként Bessentnek erős beleszólása lehet a Federal Reserve új elnökének kiválasztására – Jerome Powell jelenlegi elnök mandátuma 2026 májusában jár le. Az év elején
Bessent azt javasolta, hogy még Powell mandátuma kifutása előtt új, alternatív Fed-elnököt kellene kinevezni,
így a pénzügyi piacok Powell helyett erre az árnyék Fed-elnökre irányítanák figyelmüket. Álláspontja szerint a Fed túl lassan reagált a 2021-ben száguldani kezdő inflációra, és bírálta az amerikai jegybankot a szeptemberi nagyarányú kamatcsökkentés miatt.
Bessent karrierje egy részét azzal töltötte, hogy Soros György milliárdos pénzét kezelte. Londonban élt, és Stan Druckenmiller vezetésével tagja volt annak a csapatnak, amely 1992-ben egymilliárd dollárt keresett a font árfolyamának shortolásával. A folyamat kiszorította a brit devizát az európai árfolyam-mechanizmusból, Soros ezt követően a Bank of England tönkretevőjeként vált ismertté – ismerteti életútját a Bloomberg.
Steven Mnuchin után ő lenne a második olyan pénzügyminiszter, aki Soroshoz szorosan kötődő csoportoknak dolgozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.