Jövőre várhatóan félmillió tonnával csökken a globális marhahústermelés, amely így 60,9 millió tonna lehet. Az Egyesült Államokban, Brazíliában és az Európai Unióban is jelentős a visszaesés – áll Amerika Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) legfrissebb jelentésében. Az Euromeatnews által idézett előrejelzés szerint öt év megszakítás nélküli növekedés után, amely idén rekord, 61,4 millió tonnás termelést hozott, ciklusváltás jön, amelyre a marhahús piacát elemzők már számítottak.
Brazíliában tíz év óta az első jelentős termeléscsökkenés várható jövőre , aminek következtében az idén piacra dobott 500 ezer tonna többlettermelés 100 ezerrel csökken, az idei 11,85 millióról 11,75 millió tonnára. Az állomány második egymást követő évben történő mérséklődése korlátozza az export bővülését. Az Európai Unióban is 100 ezer tonnás termeléscsökkenés várható, az éves produktum 6,5 millió tonna körül alakul majd.
A jelentés szerint a globális színtéren a legnagyobb változás az Egyesült Államokban történik, az USDA legalábbis arra számít, hogy jövőre az országban a marhahústermelés 4 százalékkal csökken. A termelés csökkenése, fokozni fogja az import növekedését Argentína, Ausztrália és Brazília bőséges exportálható készleteiből. Amerika termelési egyenetlensége a harmadik egymást követő évben jelent növekvő importigényt, de ez jövőre rekordszintre, kétmillió tonnára bővül, miközben az export 12 százalékkal csökken, 1,2 millió tonnás mélypontra. Ez az Egyesült Államokban jelentős piaci lehetőségeket fog teremteni a főbb marhahús-beszállítók számára.
Nehezíti Amerika helyzetét a világ vezető marhahús-exportőrének, Brazíliának az előrejelzése is, ahol a helyi termelés jelentős visszaesése várható.
Az Egyesült Államokkal ellentétben azonban Brazília jelentős exportteljesítményt tud felmutatni, amihez képest a termelés 100 ezer tonnára becsült visszaesése csak mérsékelné a kivitel növekedését. Az exportálható többlet így is 3,6 millió tonna, ami a teljes világkereskedelem közel harmada.
Az argentin termelést a megnövekedett nemzetközi kereslet és a bevezetett új hazai politikák hajtják majd, amelyek bizonyos marhahústermékekre kivetett exportadók csökkentésével igyekeznek ösztönözni a szállítást.
Összességében az USDA arra számít, hogy a globális marhahúsexport nagyjából változatlan marad 2025-ben, és így körülbelül 12,9 millió tonna lesz.
Az EU termelése várhatóan 2 százalékkal csökken, mivel a gazdasági ellenszél és a bizonytalan szabályozási környezet együttesen visszatartja az állattenyésztési ágazatba irányuló beruházásokat.
Ausztráliában ezzel szemben a termelés várhatóan 2 százalékkal bővül, és eléri a rekordnak számító 2,6 millió tonnát, amit a globális fogyasztás növekedése is támogat. A keresletet 2025-ben a Kínából érkező import 1 százalékos növekedése, valamint a Dél-Koreából, Tajvanból és az Egyesült Királyságból érkező kis kvóták is élénkítik.
Jövőre a kínai vásárlások teszik ki a globális marhahúsimport 34 százalékát, ezt követi az Egyesült Államok. Jövőre az USDA a kínai marhahús-fogyasztás mérsékelt, 0,3 százalékos, 11,587 milliárd tonnára történő növekedését várja, a hazai termelés pedig 7,8 millióról 7,78 millió tonnára csökken. Eközben a kínai import várhatóan az idei 3,775 millió tonnáról 2025-re 3,825 millió tonnára emelkedik. A 2025-től várható szoros globális egyensúly támogatni fogja a marhahús árának emelkedő ciklusát.
Állattenyésztés: Európában csökken, itthon nő az állomány
Állatbetegségek és a fogyasztáscsökkenés is sújtja az európai állattenyésztőket, egyes országokban pedig a kieső termelést és az esetleges állománynövelési programokat magyar állati termékekkel, illetve tenyészállatokkal pótolhatják. Az állománycsökkenés helyett Magyarországon az állattenyésztés éppen ellentétes folyamatot él meg: az idei első fél évben az összes jelentős haszonállatból többet tartottak itthon, mint tavaly év végén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.