BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Árupiaci körkép: esik a kőolaj ára, csúcson a platina

Az amerikai makro adatokról szóló hírek, valamint a rossz részvénypiaci hangulat ismét lefelé ható nyomást fejt ki a nyersanyagok piacán. Az amerikai könnyűolaj ára 47,20 dollárig zuhant vissza, mivel a január másodikával végződő héten a vártnál nagyobb mértékben, 6,7 millió hordóval nőtt az energiahordózó tartalékkészlete a tengerentúlon.

Az arany unciája egész nap zuhant, igaz ebben az erős dollár játszotta a főszerepet (az amerikai fizetőeszköz öt hetes csúcson mozgott az euróval szemben, 1,3313-as értéken), viszont a dollár délután gyengülni kezdett a rossz makro adatokra, 1,36-os szintig csúszott vissza a kurzus.

Az arany árfolyama tipikusan a dollár mozgásával szemben változtat irányt. Ma 0,7 százalékot veszített értékéből a nemesfém, egy uncia 858,20 dollárba kerül. Az ezüst értéke 1,9 százalékkal csökkent, unciánként 11,265 dollárra.

Más nemesfém esetében viszont a drágulás volt megfigyelhető, amelyet a bányatársaságok kitermelés csökkentése idéz elő. A platina árfolyama ismét 1000 dollár fölé emelkedett, 3,6 százalékos drágulást követően 1002,50 dollárba került egy uncia. Elemzők szerint rövid távon további nyomás nehezedik majd a platina árfolyamára, amely az 1040 és 1085 dolláros sávban lesz képes stabilizálódni.

Az ipari fémek közül a réz árfolyama került egy hónapos csúcsra délelőtt, utána viszont hatalmas zuhanásba kezdett, az amerikai foglalkoztatás romló adataira. A réz három hónapos szállítása tonnánként 3445 dollárba kerül, 1,6 százalékkal többe, mint tegnap. A réz az ipari fémek közül a legjobban teljesít az idén, amely azért fontos, mert az ármozgása az egyik legjobb indikátor a recesszió előrejelzésére. A réz ára idén 12 százalékot emelkedett, míg az UBS Bloomberg 26 nyersanyag árfolyamát követő görbéje 7,5 százalékot emelkedett.

Más ipari fémek esetében: az alumínium ára 0,8 százalékot emelkedett 1618,25 dollárra tonnánként, miután az Alcoa kitermelés csökkentés jelentett be, mivel tavaly megduplázódott a globális alumínium tartalék volumene. A nikkel tonnája 275 dollárt drágult, 12 975 dollárba kerül, míg a grafit ára 3 dollárral emelkedett 1175 dollárra tonnánként. Az ón 180 dollárt drágult, egy tonna 12 130 dollárba kerül, míg a cink 2,50 dollárral drágult ma 1322,50 dollárra tonnánként.

Az élelmiszerek esetében az erős dollár miatt esett az ár a mai nap folyamán. A szójabab márciusi szállítása (három napos drágulást követően) ma 0,9 százalékkal ér kevesebbet: 10,07 dollárt vékánként. A kukorica árfolyama 0,5 százalékkal csökkent ma 4,25 dollárra vékánként, míg a búza árfolyama 2,2 százalékkal esett le 6,2925 dollárra vékánként. Elemzők szerint az elmúlt napok áremelkedése rövid életűnek fog bizonyulni a nyersanyagok piacán. Obama gazdaságélénkítő csomagja körüli optimizmus helyét gyorsan átvehetik a romló amerikai makro adatokról szóló hírek, ahogy az ma történt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.