A korrekció oka, hogy egyre több hír szól arról, a kormányok és jegybankok a tavaly a gazdaságba és a piacra pumpált őrületes mértékű likviditást hamarosan elkezdhetik kiszívni a rendszerből. „A tavalyi rali mögött pedig éppen ez az óriási likviditásbőség állt, a fundamentumok ugyanis akkora mértékben nem bővültek, hogy indokolják a 2009-es emelkedéseket” – mondja Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője. „Előbb-utóbb megszorításokra kényszerülnek a kormányok, a befektetők emiatt aggódnak” – mondja Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója. A tartós gazdasági fellendülésnek ugyanis még nem látszanak a jelei.
A görögországi fejlemények is rontották a hangulatot. Az adósságokkal küzdő ország állampapírhozamai megugrottak a múlt héten, miután cáfolták a hírt, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió a dél-európai állam hóna alá nyúl. A görög hozamok így most már csaknem olyan magasak, mint a magyarországiak. Nem tesz jót a hangulatnak az sem, hogy egyre többen bírálják az Egyesült Államokban Barack Obama elnök politikáját a bankokkal való konfliktusok kapcsán, és a rossz helyzetben lévő költségvetés, valamint az elakadt egészségügyi reform miatt. Emellett az is hűti a befektetők étvágyát, hogy Kínában szigorítani kezdték a hitelezést.
A januári eséshez hozzájárult, hogy a közzétett vállalati eredmények és makroadatok nem hoztak kiugró pozitív meglepetéseket. Hiába közölte például az amerikai kormány múlt pénteken, hogy a gazdaság 5,7 százalékkal bővült 2009 utolsó hónapjaiban, amilyen tempójú növekedésre már hat éve nem volt példa, a magas munkanélküliségi adatok elbizonytalanították a befektetőket, így az amerikai tőzsdék a múlt hét utolsó napján is mínuszban zártak.
A rali egyébként már tavaly az utolsó negyedévben megtorpant, az S&P 500 az 1080–1120, a DAX pedig az 5500–5870 pont közötti sávban ragadt. Az év elején ezeket a szinteket fölfelé néhány napra áttörték a mutatók, de most már ismét a sáv alsó szélét közelítik. Herczenik pedig úgy véli, ha ezek a technikai szintek elesnek, komolyabb negatív korrekció köszönhet a tőzsdékre, a befektetők ugyanis egyszerre nagy tömegben próbálják majd eladni a részvényeiket. A kisrészvényeseknek is azt tanácsolja a Raiffeisen szakértője, hogy ha a kritikus szintek megtörnek, próbáljanak profitot realizálni. A részvényvásárlás most kockázatos, akinek pedig még megvannak a papírjai, annak célszerű profitvédő stop megbízásokat adnia a brókerének.
Herczenikkel szemben Forián nem számít komoly korrekcióra. „Ezt a kormányok igyekeznek akár intervencióval is megakadályozni” – mondja a Pioneer befektetési igazgatója. A részvénypiaci lendület megtartásának kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy helyreálljon a gazdaságba vetett bizalom. Ha meginogna a befektetők hite abban, hogy a kormányok és jegybankok képesek eredményesen beavatkozni, Forián szerint is komoly süllyedéssel nézhetnek szembe a piacok. HB
Az ajánlat azonban több mint két percen keresztül látható volt a piac szereplői számára, befektetési döntéseik meghozatalakor befolyásolva értékítéletüket.
Az ajánlat azonban több mint két percen keresztül látható volt a piac szereplői számára, befektetési döntéseik meghozatalakor befolyásolva értékítéletüket. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.