A jelenlegi válságos környezetben a kis- és középvállalkozások számára is kiemelten fontos a pénzügyi stabilitás: a számlaegyenleg kilengéseinek kiegyenlítéséhez pedig kiváló eszközt jelenthetnek a piacon elérhető vállalkozói folyószámlahitelek. A folyószámlahitel előnye, hogy az ügyfelek számára gyorsan – ideális esetben néhány munkanap alatt – elérhető, és a felhasználása nem kötődik hitelcélhoz.
A konstrukció működési elve nagyon egyszerű: az adós a rendelkezésére álló hitelkeret erejéig bármikor megterhelheti számláját, majd az arra érkező jóváírások automatikusan csökkentik az igénybe vett összeget. A kamatot havonta, az igénybe vett hitel után számítják fel a pénzügyi szolgáltatók, a szerződést pedig évente kell megújítani. A folyószámlahitel nem jár ugyanakkor automatikusan, vagyis néhány alapvető feltételnek az adósoknak ennél a kölcsöntípusnál is meg kell felelniük. Így a bankok – konstrukciótól függően – egy vagy két lezárt üzleti évet szabnak a hitelnyújtás feltételéül.
A hitelkérelem benyújtásához a számlavezetés többnyire nem előfeltétel, ám a hitelintézetek érthető módon elvárják, hogy az adós – a pénzforgalma nagyobb átláthatósága érdekében – a továbbiakban náluk vezesse a főszámláját. Más hitelekhez hasonlóan ezeknél a termékeknél is feltétel, hogy az igénylő cég ne álljon végelszámolás, felszámolás alatt, illetve ne legyen adó- vagy lejárt hiteltartozása sem. A hitelkeretek megállapításánál értelemszerűen az ügyfél által produkált forgalmat veszik figyelembe a bankok. A hitelkeret maximális nagysága az egyes szolgáltatóknál, illetve konstrukciónként eltérő, ám „ökölszabályként” mondható, hogy legfeljebb a havi átlagos árbevétel kétszeresét kaphatja meg kölcsönként az ügyfél.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.