BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fekete év a hazai bankoknál - Ők vesztették a legnagyobbat

Minél inkább kulcsüzletágnak számított a devizalakáshitelezés egy cégnél a hitelpiacon, annál jobban szenvedett tavaly. Azok a hitelintézetek viszont, amelyek kimaradtak ebből, továbbra is képesek nyereséget termelni. Az autófinanszírozásban is termett babér a pénzügyi vállalkozásoknak. A tavalyi legsúlyosabb veszteséget az Erste Bank szenvedte el, a hitelintézet 147,6 milliárd forintos mínuszban zárta az évet, holott 2010-ben még nyereséges volt. A második legnagyobb veszteség az MKB Banknál keletkezett.

A legtöbb pénzügyi szektor számára rendkívül rosszul sikerült a tavalyi esztendő – így foglalható össze a Pénzügyi Szer­vezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által tegnap közzétett Aranykönyv tanulsága. A vala­mennyi felügyelt cég beszámolóinak legfontosabb adatait összesítő dokumentum szerint a bankok tavaly 282,4 milliárd forintos veszteséget értek el. A hazai bankszektor így már zsinórban második éve kerül mínuszba, 2010-ben viszont még jóval szerényebb volt a deficit, az adók megfizetése után 17,3 milliárd forintos vesztesége volt a szektornak.

A tavalyi legsúlyosabb veszteséget az Erste Bank szenvedte el, a hitelintézet 147,6 milliárd forintos mínuszban zárta az évet, holott 2010-ben még nyereséges volt. A második legnagyobb veszteség az MKB Banknál keletkezett: az adózás utáni eredmény rubrikában ná­luk mínusz 111,4 milliárd forint áll, ami alig valamivel kevesebb a 2010-es veszteségnél. A nagybankok többségénél, ha nem is ekkora, de több tíz milliárd forintos negatív összeg szerepelt az eredménykimutatások utolsó soraiban, a CIB-nél 52 milliárd, a Raiffeisennél 75 milliárd forintnyi veszteség keletkezett. Méretéhez képest a Magyarországi Volksbank 32 milliárd forintos vesztesége is hatalmasnak számít.

Jellemző a szektorra, hogy miközben egyes szereplői súlyos mínuszokkal küzdenek, mások még mindig képesek komoly profitot termelni. Szokás szerint az OTP volt tavaly is a legnyereségesebb hazai bank: 136,6 milliárd forintos adózott eredménye 25 százalékkal múlta felül a 2010-est. Az Uni­Credit Bank is 12 milliárd forint fölötti adózott eredménnyel zárt, akárcsak egy évvel korábban, és csökkenő mértékben ugyan, de továbbra is nyereséges a Budapest Bank és a K&H. Kifejezetten jó évet zárt az áruhitelezéssel foglalkozó Magyar Cetelem Bank, melynek a profitja majdnem a háromszorosára, 9,2 milliárd forintra ugrott.

Ez vélhetően annak is köszönhető, hogy a hitelintézetnek – lakáshitelei nem lévén – nem kellett veszteségeket elkönyvelnie a végtörlesztés miatt.
A devizás lakáshitelezésből kimaradt hitelintézetek körében egyébként igen magas megtérülések vannak, a Cetelemnél saját tőkére vetítve 44 százalék körüli volt a nyereség, a kizárólag forinthitelekkel és -betétekkel foglalkozó Fundamenta Lakáskasszánál 37,4, az OTP Lakástakarékpénztárnál 87,1 százalékos volt ez az arány.

A bankokhoz hasonlóan a szövetkezeti formában működő hitelintézetek is vegyes képet mutatnak. A szektor egészében véve nyereséges volt tavaly, de akad néhány komoly deficittel küzdő játékos is. A nyáron történt csőd után aligha meglepő, hogy a legveszteségesebb takarékszövetkezet tavaly a Soltvadkert és Vidéke volt, adózott eredménye mínusz 1,2 milliárd forint körül alakult. Több mint 600 millió forintos veszteséget halmoztak fel az Alföld Takaréknál, és csaknem 480 millió forintos mínuszban zárt a Széchenyi István Hitelszövetkezet is.
Nyereséges takarékok is voltak persze, közülük a legnyereségesebb a Völgység-Hegyhát volt, náluk az adózás utáni eredmény megközelítette a 390 millió forintot.

A takarékoknál a saját tőke és a kihelyezett hitelek arányában is igen nagyok az eltérések, a legrosszabbul tőkésített piaci szereplő a Széchenyi Hitelszövetkezet és a soltvadkerti takarék volt. Vannak egyébként olyan takarékok is, ahol a saját tőke a kihelyezett kölcsönök tizedét sem fedezi, és olyanok is, melyeknek lényegesen több a saját tőkéjük, mint a teljes kihelyezett hitelállományuk.

A Magyarországon fióktelep formában jelen lévő bankok szintén vegyesen teljesítettek tavaly. A fióktelepek összességében véve csaknem 13 milliárd forintos veszteséggel zárták az esztendőt, ez azonban leginkább csak az egyik szereplő, az Axa Bank katasztrofálisan rossz eredményének köszönhető. A jelzáloghitelezésben komoly szereplőnek számító hitelintézet 2011-ben 37,3 milliárd forintos veszteséget halmozott fel, vélhetően ennek is köszönhető, hogy tavaly bejelentette: egyelőre felfüggeszti Magyarországon a jelzálogkölcsönök forgalmazását.
A fióktelepek többsége egyébként nyereséges hazánkban.

Az ingatlanfedezetű hitelezést következetesen kerülő Citibank 10,8 milliárd forintos profittal zárta az évet, vagyis növelte nyereségét az előző esztendő óta, de növekedett a nyereség a BNP Paribas és az ING Bank magyarországi fióktelepeinél is.

A pénzügyi vállalkozásoknak tavaly még a 2010-esnél is feketébb évük volt. A szektor 56 milliárd forintos veszteséget halmozott fel a közterhek megfizetése után úgy, hogy néhány piaci szereplő vesztesége a 10 milliárd forintot is meghaladja. A legveszteségesebb cég az OTP Faktoring, ahol az eredmény megközelítette a mínusz 12,5 milliárd forintot, a második helyen az AEGON Hitel áll, náluk 11 milliárd forint volt a veszteség. A nagyobb pénzügyi csoportokhoz kapcsolódó lízingcégek többsége veszteséges, az ingatlanlízing szinte mindenhol csak vitte a pénzt. Az autófinanszírozásból azonban továbbra is lehet profitálni, a legnyereségesebb pénzügyi vállalkozások kizárólag ezzel foglalkoznak.

Profitcsökkenés az alapkezelőknél is

Nem csak a hitelezésen, de a befektetéseken is egyre kevesebb a nyereség. A hazai befektetési alapkezelők tavalyi adózott eredménye 14 milliárd forint körül volt, ez 40 százalékkal alacsonyabb a 2010-esnél. Ennek legfontosabb oka az volt, hogy a vagyonkezelők elveszítették a magán-nyugdíjpénztári vagyont és az ahhoz kapcsolódó vagyonkezelési díjakat. Ahol nagy nyugdíjpénztári mandátumok voltak, szembetűnőbb a nyereség csökkenése, az OTP Alapkezelő például csaknem a 60 százalékát bukta el a profitjának, az ING-nél a nyereség több mint négyötöde tűnt el.

Volt példa persze ennek az ellenkezőjére is, különösen azoknál az alapkezelőknél fordult elő a nyereség növekedése, amelyek nem kezeltek jelentősebb magán-nyugdíjpénztári vagyont. A K&H Alapkezelőnél csaknem 15 százalékkal nőtt a profit, és egyharmadával növelte a nyereségét a Brokernet csoportba tartozó Quantis is. Az alapokban kezelt vagyont illetően az OTP a piacvezető társaság csaknem 800 milliárd forintnyi befektetéssel, őt követi a K&H és az Erste 620, illetve 440 milliárd forinttal.

Volt példa persze ennek az ellenkezőjére is, különösen azoknál az alapkezelőknél fordult elő a nyereség növekedése, amelyek nem kezeltek jelentősebb magán-nyugdíjpénztári vagyont. A K&H Alapkezelőnél csaknem 15 százalékkal nőtt a profit, és egyharmadával növelte a nyereségét a Brokernet csoportba tartozó Quantis is. Az alapokban kezelt vagyont illetően az OTP a piacvezető társaság csaknem 800 milliárd forintnyi befektetéssel, őt követi a K&H és az Erste 620, illetve 440 milliárd forinttal. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.